Przedstawicielstwo NATO na Ukrainie popiera wysiłki na rzecz wdrożenia porozumień mińskich

Przedstawicielstwo NATO na Ukrainie popiera wysiłki na rzecz wdrożenia porozumień mińskich

Ukrinform
Przedstawicielstwo NATO na Ukrainie poparło wysiłki na rzecz wdrożenia porozumień mińskich, w tym wycofanie żołnierzy i zatwierdzenie formuły Steinmeiera - powiedział szef delegacji NATO na Ukrainę Aleksander Winnikow – donosi Hromadskie.

„NATO w pełni popiera wdrażanie porozumień mińskich przez wszystkie strony. Zauważyliśmy również, że w ubiegłym tygodniu porozumienie w kwestii „Formuły Steinmeiera” zostało osiągnięte w trójstronnej grupie kontaktowej. Może to doprowadzić do pełnego wdrożenia porozumień mińskich” - powiedział szef przedstawicielstwa NATO.

Zauważył także, że NATO wzywa Rosję „do pełnego wywiązania się ze swoich zobowiązań”.

„Popieramy wszelkie wysiłki, które mają na celu zmniejszenie napięć i mogą przyczynić się do pełnego wdrożenia umów, ponieważ jest to jedyny sposób na polityczne rozwiązanie” - dodał Winnikow.

Przypomnijmy, prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział 1 października, że ​​Ukraina zgodziła się na tekst „formuły Steinmeiera” i umówiła się na wycofanie wojska w pobliżu miejscowości Zołote i Petriwske w Donbasie.

Jak powiedział, przewiduje ona zatwierdzenie na Ukrainie tymczasowej ustawy o szczególnym statusie Donbasu, która wejdzie w życie, pod warunkiem że OBWE uzna wybory lokalne na tych terytoriach za demokratyczne.

Jednocześnie wiele ukraińskich partii, aktywistów i osób publicznych ostro skrytykowało możliwość podpisania „formuły Steinmeiera”. Uważają, że najpierw należy wdrożyć część porozumień mińskich. Oznacza to, że wycofanie wojsk i kontrola granicy powinny poprzedzać wybór i dyskusję na temat statusu Donbasu.

W niedzielę 6 października w wielu miastach Ukrainy, w tym w Kijowie, Winnicy, Lwowie, Charkowie, Użgorodzie, miały miejsce akcje przeciwko podpisaniu przez ukraińskie władze „formuły Steinmeiera” w sprawie Donbasu.

Uczestnicy akcji sprzeciwiali się działaniom władz, które mogą doprowadzić do kapitulacji Ukrainy w Rosji, w szczególności poprzez wdrożenie „formuły Steinmeiera”, przyznanie „specjalnego statusu” Donbasowi, wycofanie wojsk ukraińskich z linii rozgraniczającej.

Tymczasem planowane na 7 października wycofanie żołnierzy w miejscowości Zołote i Petriwske nie nastąpiło z powodu ostrzału najeźdźców.

av

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-