Razumkow powiedział, kiedy zaczną opracowywać projekt ustawy o specjalnym statusie Donbasu

Razumkow powiedział, kiedy zaczną opracowywać projekt ustawy o specjalnym statusie Donbasu

Ukrinform
Nowy projekt ustawy o specjalnym statusie Donbasu zostanie opracowany nie wcześniej niż podczas spotkania w formacie normańskim - powiedział przewodniczący Rady Najwyższej Dmytro Razumkow w efirze programu „Swoboda słowa” na ICTV, donosi korespondent Ukrinform.

Zapytany, kiedy teoretycznie może rozpocząć się proces opracowywania nowej ustawy o szczególnym statusie Donbasu, Razumkow odpowiedział: „Myślę, że nie przed spotkaniem czwórki normandzkiej”.

Przewodniczący Rady Najwyższej podkreślił, że Ukraina i ukraiński parlament dołożą wszelkich starań, aby zrobić to wcześniej, ponieważ ustawa o szczególnym statusie niektórych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego wygasa z nowym rokiem.

Przypomnijmy, 18 września minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko oświadczył, że na spotkaniu doradców przywódców krajów „formatu normańskiego” omówiono „formułę Steinmeiera” i uzgodniono ustawę dotyczącą specjalnego statusu Donbasu i wycofania wojsk w trzech obszarach.

1 października Ukraina na spotkaniu trójstronnej grupy kontaktowej w Mińsku uzgodniła tekst „formuły Steinmeiera” i postanowiła rozpocząć wycofania sił i zasobów w pobliżu Pietrowska i Zołotego.

Prezydent Wołodymyr Zeleński stwierdził, że „formuła Steinmeiera” i wszystkie elementy porozumień mińskich zostaną rozpatrzone na szczycie „Normańskiej Czwórki”.

Ukraińscy wolontariusze, kombatanci z Donbasu, działacze, osoby publiczne i polityczne ostro skrytykowały możliwość przyjęcia tej „formuły”, ponieważ ma ona oznaki poddania się Ukrainy. 17 września podpisali apel do prezydenta Zełenskiego i nakreślili „czerwone linie” polityki wewnętrznej i zagranicznej, których nie powinna przekraczać władza.

W niedzielę 6 października w wielu miastach Ukrainy, w tym w Kijowie, Winnicy, Lwowie, Charkowie, Użgorodzie, miały miejsce akcje przeciwko podpisaniu przez ukraińskie władze „formuły Steinmeiera” w sprawie Donbasu.

av

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-