Maas widzi szansę na przywrócenie „procesu mińskiego”

Maas widzi szansę na przywrócenie „procesu mińskiego”

Ukrinform
Wydarzenia ostatnich tygodni dają nadzieję na wznowienie mińskiego formatu w celu rozwiązania konfliktu między Rosją a Ukrainą.

Stwierdził minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas, przemawiając w środę podczas debaty w Bundestagu, podał korespondent Ukrinformu.

„Jestem pewien, że biorąc pod uwagę obecne zmiany, istnieje szansa na przywrócenie procesu mińskiego. Niemcy i Francja będą się w to angażować na wiodącej pozycji”, powiedział Maas.

Powiedział, że w najbliższych tygodniach odbędą się negocjacje w sprawie spotkania „Normańskiej Czwórki”.

W związku z tym Maas zauważył, że w ciągu ostatnich dwóch lat proces w Mińsku „całkowicie się zatrzymał”, ponieważ ani Ukraina, ani Rosja nie były gotowe zrobić przynajmniej kroku do przodu. Jednak po wyborze na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i nowej Rady Najwyższej na Ukrainie z wyraźną większością głosów sytuacja uległa zmianie, w szczególności uzgodniono środki w celu wytyczenia linii demarkacyjnej, zawieszenia broni, odbyła się wymiana osób przetrzymywanych, o której długo dyskutowano.

 „Chcemy wykorzystać ten pęd, rozmach”, podkreślił niemiecki minister spraw zagranicznych.

Wcześniej kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas debaty w Bundestagu powiedziała, że po wyborze na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego poczyniono pierwsze kroki w kierunku wdrożenia porozumień mińskich i trwają przygotowania do szczytu w „formacie normańskim”, który powinien odbyć się „w ciągu najbliższych tygodni”.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-