Sajdik nie koordynował swojego

Sajdik nie koordynował swojego "planu pokojowego" z ONZ - przedstawiciel Sekretarza Generalnego

Ukrinform
„Sekretarz Generalny ONZ nie otrzymał żadnej informacji od specjalnego przedstawiciela przewodniczącego OBWE w Trójstronnej Grupie Kontaktowej w sprawie rozwiązania sytuacji we wschodniej Ukrainie, Martina Sajdika, o nowym "planie pokojowym".

Sekretarz prasowy Sekretarza Generalnego ONZ, Stefan Djużarrik powiedział na briefingu prasowym 30 stycznia, donosi Ukrinform.

"Z raportów mediów wynika, że ​​ktoś zaproponował taki plan. Nie znam żadnych oficjalnych apeli ze strony OBWE do ONZ, które wyjaśniałyby szczegóły tego planu ", powiedział rzecznik, odpowiadając na pytanie korespondenta agencji, czy Sajdik i OBWE zwróciły się do Sekretarza Generalnego i ONZ, aby uzgodniły nowy" plan pokojowy " .

Djużarrik dodał, że nie może wypowiedzieć się na temat planu Sajdika, nie znając go szczegółowo.

Przypomniał, że ONZ, tak jak poprzednio, popiera wysiłki Normandzkiej Czwórki, Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK) w Mińsku i OBWE, aby rozwiązać sytuację w Donbasie.

Jak donosi Ukrinform, wcześniej specjalny przedstawiciel szefa OBWE w Trójstronnej Grupie Kontaktowej, Martin Sajdik, powiedział w wywiadzie dla austriackiej gazety „Kleine Zeitung” o nowym planie pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie, który powinien zastąpić porozumienia z Mińska i który powinien zostać zatwierdzony przez cztery kraje Normandzkiej Czwórki - Ukrainę, Rosję , Francję i Niemcy.

Oprócz wspólnej misji ONZ i OBWE (zawierającej składowe wojskowe i policyjne w międzynarodowej administracji w ORDLO), w planie przewidziano także Europejską Agencję Odzyskiwania Donbasu, podobną do tej, która działała na Bałkanach.

Wypowiedź Sajdika została skrytykowana przez urzędników na Ukrainie. W szczególności,  zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej, Irina Gieraszczenko, oświadczyła, że Sajdik nie ma upoważnienia ani od krajów członkowskich OBWE, ani od krajów Normandzkiej Czwórki do opracowania "nowego planu pokojowego" dla Ukrainy.

30 stycznia, po negocjacjach TGK w Mińsku, specjalny przedstawiciel OBWE powiedział, że w pełni zgadza się z planem negocjacyjnym mińskich porozumień i nie ma dla niego żadnej alternatywy.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-