Trybunał Konstytucyjny otrzymał podanie dotyczące dekretu prezydenta w sprawie rozwiązania Rady Najwyższej

Trybunał Konstytucyjny otrzymał podanie dotyczące dekretu prezydenta w sprawie rozwiązania Rady Najwyższej

Ukrinform
Trybunał Konstytucyjny otrzymał od 62 posłów podanie o zbadanie konstytucyjności dekretu prezydenckiego w sprawie rozwiązania Rady Najwyższej - napisano na stronie Trybunału.

24 maja deputowani z frakcji Frontu Ludowego Andrij Teteruk i Ihor Aleksiejew złożyli do Trybunału Konstytucyjnego oświadczenie o niekonstytucyjności dekretu prezydenckiego co do wcześniejszego zakończenia kadencji Rady. Poprosili o zbadanie tego oświadczenia w ciągu miesiąca.

Przypomnijmy, Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia inauguracyjnego 20 maja ogłosił rozwiązanie Rady Najwyższej. 21 maja szef państwa podpisał dekret o rozwiązaniu Rady Najwyższej ósmej kadencji i zorganizowaniu przedterminowych wyborów parlamentarnych 21 lipca. W czwartek, 23 maja, dekret wszedł w życie po jego opublikowaniu w rządowej gazecie „Uriadowyj kurier”.

23 maja Ołeksandr Danyluk, koordynator ruchu „Spilna sprawa”, zwrócił się do Sądu Najwyższego o oddalenie dekretu prezydenta.

Tego samego dnia Sąd Najwyższy otrzymał drugi pozew określający bezprawnym dekret prezydencki o rozwiązaniu Rady Najwyższej. Wniosek złożyła osoba fizyczna.

24 maja w Sądzie Kasacyjnym Sądu Najwyższego zarejestrowano pozew żądający uznania za bezprawne działania Prezydenta Ukrainy odnośnie podpisania dekretu o rozwiązaniu Rady Najwyższej.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-