Petro Poroszenko o inauguracji Zełenskiego – teraz piłka jest po stronie Parlamentu

Petro Poroszenko o inauguracji Zełenskiego – teraz piłka jest po stronie Parlamentu

Ukrinform
Prezydent Poroszenko zapewnił, że jest zainteresowany w szybkim wyznaczeniu przez Radę Najwyższą daty inauguracji nowo wybranego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

„Dziś piłka jest po stronie Parlamentu. Jestem zainteresowany, by Parlament jak najszybciej podjął decyzję o inauguracji” - powiedział Petro Poroszenko podczas spotkania z dziennikarzami w Brukseli, donosi korespondentem Ukrinform.

Jednocześnie, komentując ewentualne przedterminowe wybory parlamentarne, prezydent podkreślił, że demokracja oznacza, że ​​wszystko musi dotrzymywać procedur konstytucyjnych i ustawodawczych”.

Przypomnijmy, Centralna Komisja Wyborcza 30 kwietnia ogłosiła oficjalne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski otrzymał 73,22% głosów wyborców i został wybrany na prezydenta.

3 maja wyniki wyborów zostały opublikowane w oficjalnych dziennikach Rady Najwyższej Ukrainy „Głos Ukrainy” i Gabinetu Ministrów „Rządowy Kurier”. Od tego momentu odlicza się 30-dniowy termin na inaugurację nowo wybranej głowy państwa.

Rada Najwyższa zarejestrowała 5 uchwał w sprawie daty inauguracji nowo wybranego prezydenta. Posłowie sugerują mianowanie go 19, 20 maja lub 1 czerwca.

10 maja Zełenski za pośrednictwem Facebooka zaapelował do deputowanych, aby wyznaczyli datę jego inauguracji na 19 maja. Wyraził także swoje oburzenie z powodu opóźnienia w wyznaczeniu daty jego inauguracji.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-