Członkowie DKW za granicą apelują do zmiany „archaicznego” procesu wyborczego

Członkowie DKW za granicą apelują do zmiany „archaicznego” procesu wyborczego

Ukrinform
Członkowie dzielnicowej komisji wyborczej z zagranicznego okręgu wyborczego z różnych krajów i kontynentów złożyli otwarty apel do nowo wybranego prezydenta Ukrainy w sprawie wprowadzenia zmian legislacyjnych w porządku i zasadach głosowania za granicą.

Oświadczenie z 22 kwietnia jest dostępne online dla podpisania, informuje Ukrinform.

„My, szefowie, wiceprzewodniczący, sekretarze i członkowie zagranicznych lokali wyborczych, zwracamy się do Pana jako nowo wybranego prezydenta Ukrainy. Przez ostatnie półtora miesiąca, przy wsparciu misji dyplomatycznych Ukrainy, robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, w ramach obowiązującego prawodawstwa, aby jak najwięcej milionów ukraińskich obywateli mieszkających za granicą mogło skorzystać z konstytucyjnego prawa do głosowania” - czytamy w oświadczeniu.

W dokumencie zauważono, że archaiczny charakter ukraińskiego ustawodawstwa wyborczego doprowadził do tego, że pomimo wszelkich wysiłków i wydatków państwa, komisji wyborczych i wyborców, tylko 1-2% obywateli Ukrainy mieszkających za granicą wzięło udział w głosowaniu.

Na przykład w Polsce, gdzie mieszka około półtora miliona obywateli Ukrainy, są tylko cztery lokale wyborcze - stąd tylko 20-25 tysięcy wyborców może głosować; wyborcy z szesnastu krajów muszą głosować w lokalu wyborczym w Republice Południowej Afryki, a część z nich musi pokonać tysiące kilometrów; Jedyny lokal wyborczy w Australii musi zapewnić głosowanie wyborców z całego kontynentu...

Sygnatariusze wezwali nowo wybranego prezydenta Ukrainy, jako gwaranta konstytucji, do uczynienia wszystkiego, aby zaradzić tej katastrofalnej sytuacji, do podjęcia własnych inicjatyw ustawodawczych lub do poparcia istniejących w odniesieniu do: wprowadzenia elektronicznego systemu zmiany adresu wyborczego i miejsca głosowania; zwiększenia liczby lokali wyborczych za granicą; wprowadzenia systemu wysyłania wyborcom zaproszeń i programów wyborczych pocztą elektroniczną; wprowadzenie alternatywnych metod głosowania, takich jak elektroniczne lub pocztowe.

„Szansa na zmiany do wyborów parlamentarnych zaplanowanych na październik jest niewielka, ale wystarczająca” - przekonują inicjatorzy apelu.

W niedzielę 21 kwietnia odbyła się druga tura wyborów prezydenckich na Ukrainie.

W zagranicznym okręgu, w drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie, Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy opracowała 100% protokołów z zagranicznych lokali wyborczych:

- Petro Poroszenko uzyskał 54,73%, a Wołodymyr Zełenski - 43,78%/

Ogółem w drugiej turze wyborów w zagranicznych lokalach wyborczych wzięło udział 59 830 wyborców.

Zgodnie z wynikami ponad 99% opracowanych przez CKW protokołów elektronicznych, Wołodymyr Zełenski uzyskał 73,22% głosów, Petro Poroszenko - 24,45%.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Aktualności

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-