Dżemilew zadał Zełenskiemu pięć pytań dotyczących okupowanego Krymu

Dżemilew zadał Zełenskiemu pięć pytań dotyczących okupowanego Krymu

Ukrinform
Przywódca Tatarów krymskich, Mustafa Dżemilew, zwrócił się do kandydata na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i zadał mu pięć pytań, dotyczących okupowanego Krymu – informuje telewizja ATR .

„Drogi Wołodymyrze Ołeksandrowyczu, podczas kampanii wyborczej nie usłyszeliśmy od Pana i niektórych innych kandydatów na prezydenta pozycji odnośnie szeregu kwestii ważnych dla Tatarów krymskich i innych mieszkańców Krymu. Chciałbym więc zadać Panu kilka pytań. Jest ich tylko pięć. Proszę Pana o udzielenie na nie odpowiedzi - powiedział w swoim wystąpieniu Dżemilew:

1. Czy uważa Pan, jak twierdzi strona rosyjska, że ​​Krym stał się częścią Federacji Rosyjskiej w wyniku wolnego, demokratycznego wyrażenia woli narodu krymskiego? Czy raczej uważa Pan to za terytorium okupowane, które powinno zostać bezwarunkowo zwrócone Ukrainie?

2. Powiedział Pan, że podejmie wszelkie możliwe wysiłki w celu ustanowienia dobrosąsiedzkich stosunków z Federacją Rosyjską, aby ustanowić pokój. Ponieważ nie zaatakowaliśmy Federacji Rosyjskiej, nie zajmowaliśmy części jej terytorium, więc chciałbym wiedzieć, jakie działania ma Pan na myśli, aby ustanowić tak zwany pokój z Federacją Rosyjską? Czy takie działania obejmują na przykład uznanie legalności aneksji Krymu, uznanie niepodległości tak zwanych republik donieckich i ługańskich, nawet jeśli jest to część Ukrainy?

3. Czy zgodzi się Pan spotkać z Putinem, jeśli zaproponuje, by odbyło się to spotkanie na terytorium przyłączonego Krymu?

4. Niektórzy kandydaci na prezydenta podczas pierwszej tury kampanii wyborczej zapowiedzieli, że usuną blokadę z Krymu w celu ustanowienia dobrych stosunków z Rosją. Jeśli zostanie Pan prezydentem, pójdzie Pan także na te kroki?

5. Jakie jest Pana stanowisko w sprawie zmiany statusu Autonomicznej Republiki Krymu na Autonomię Krymską - czyli przeformułowania autonomii terytorialno-narodowej zniesionej przez reżim sowiecki po ludobójstwie Tatarów krymskich?

Do drugiej tury wyborów prezydenckich przeszli Wołodymyr Zełenski i obecny prezydent Petro Poroszenko.

Według oficjalnych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie 30,24% obywateli głosowało za Zełenskiego, 15,95% na Poroszenkę.

Druga tura odbędzie się 21 kwietnia.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-