Zełenski wymienił pierwsze 10 decyzji, które podejmie w przypadku zwycięstwa w wyborach

Zełenski wymienił pierwsze 10 decyzji, które podejmie w przypadku zwycięstwa w wyborach

Ukrinform
Ideolog kampanii wyborczej Wołodymyra Zełenskiego Ruslan Stefanczuk oraz ekspert jego sztabu do spraw gospodarczych Danyło Hetmancew opowiedzieli o pierwszych dziesięciu krokach Zełenskiego w przypadku jego zwycięstwa w wyborach prezydenckich.

Opowiedzieli o tym w wywiadzie dla LIGA.net .

1. Zełenski zamierza rozszerzyć tzw. format normandzki. Zełenski uważa, że do udziału w nim należy zaprosić Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Jego ekipa przygotowuje już spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz prezydentem USA Donaldem Trumpem. Zełenski gotowy jest do bezpośrednich rozmów z Rosją z udziałem partnerów międzynarodowych. Z bojownikami terrorystycznych organizacji DRL i ŁRL negocjacji nie będzie. Zełenski zamierza także wycofać z procesu negocjacyjnego byłego szefa administracji prezydenckiejWiktora Medwedczuka jako pośrednika w kontaktach między Ukrainą i Rosją” – czytamy.

2. Zełenski planuje skończyć z konkurencją między Ministerstwem Obrony a Sztabem Generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy. Przykłady takiej „konkurencji” w ekipie nie zostały nazwane, i jakie konkretnie decyzje zostaną podjęte - nie powiedziano. „Twierdzą, że jest to kwestia militarna i nic nie powiedzą na ten temat ani przed wyborami, ani po wyborach” - pisze portal.

3. Zełenski oświadczył również, że mianuje uczciwych sędziów Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego. „Zełenski ufa wynikom konkursu, który odbył się z udziałem międzynarodowych ekspertów”.

4. Zełeński chce wnieść do parlamentu projekt ustawy o mediacjach. "Zełenski uważa, że człowiek powinien mieć wybór: albo iść do sądu, albo wykorzystać alternatywny sposób rozwiązywania sporów".

5. Zełenski wniesienie również do Rady pakietu ustaw gospodarczych. Zaproponuje w nim 5-procentową amnestię podatkową, podatek od wyprowadzonego poza granice kraju kapitału oraz utworzenie służby śledztw finansowych. Kandydat chce, by amnestia zaczęła obowiązywać od 2020 roku. Zamierza także prosić parlament o ratyfikowanie konwencji dotyczącej międzynarodowej wymiany informacji podatkowych.

6. Zełenski mianuje również szefów Ministerstwa Obrony, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, SBU i GPU. Obiecuje, że ogłosi te nazwiska do 19 kwietnia. Rozmowy są prowadzone, zadeklarowane w zespole prowadzone, ale nie chcę nazywać nazwisk - „aby nie było problemów z kandydatami”. Przykładem jest sytuacja z Sierhijem Krywonosem, którego Zełenski rzekomo zaproponował na stanowisko szefa sztabu generalnego, ale potem Poroszenko zaproponował mu objęcia stanowiska zastępcy sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Nieoficjalnie rozmówcy LIGA.net wymieniają następujące nazwiska: Ministerstwo Spraw Zagranicznych - były minister finansów Ołeksandr Danyluk, prokurator generalny – amerykańska prokurator Martha Boersch lub była główna prokurator Krajowego Biura Antykorupcyjnego Rumunii Laura Kövesi, zaś szef SBU - Ihor Smeszko.

7. Zełenski zwróci się do Rady o przyjęcie szeregu ustaw, regulujących sprawę referendów lokalnych i petycji społecznych oraz procedurę odwoływania posłów i zasady impeachmentu prezydenta.

8. Zełenski chce też przeprowadzić audyt instytucji państwowych z udziałem ekspertów międzynarodowych, by „zrozumieć, co dzieje się w kraju".

9. Zełenski zapowiada również"wprowadzenie tajnego planu dla Rady Najwyższej" bo, „prezydent nie może podejmować kluczowych decyzji bez wsparcia parlamentu, dlatego konieczna jest jego współpraca z deputowanymi”. Jeśli zaś do współpracy nie dojdzie, eksperci obiecują inne warianty, które „wielu zadziwią”. Żadnych szczegółów w tej sprawie nie zdradzono" – pisze Liga.

10. Na koniec Zełenski zapowiada reformę administracji prezydenckiej - zamierza odnowić jej skład i usunąć kuratorów, którzy zajmują się poszczególnymi dziedzinami życia państwa. "Według jego ekipy administracja prezydencka powinna wypełniać dwie funkcje: kancelarii oraz organu, który wypracowuje nowe idee i daje start ich realizacji.

Druga tura głosowania odbędzie się 21 kwietnia.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Aktualności

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-