Ponad 100 tysięcy Ukraińców może zmienić miejsce głosowania

Ponad 100 tysięcy Ukraińców może zmienić miejsce głosowania

Ukrinform
Od 15 marca ponad 90 tysięcy ukraińskich obywateli tymczasowo zmieniło miejsce głosowania bez zmiany adresu wyborczego w celu wzięcia udziału w wyborach prezydenckich 31 marca – powiedział zastępca przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej Jewhen Radczenko, odpowiadając na pytania korespondenta Ukrinform.

„Od 15 marca około 90 tysięcy naszych obywateli skorzystało z procedury tymczasowej zmiany miejsca głosowania bez zmiany adresu wyborczego” - powiedział i dodał, że wśród tych obywateli są i ludzie z terytoriów tymczasowo okupowanych i również z innych terytoriów Ukrainy.

Zauważył również, że na razie 2285 Ukraińców, którzy nadal mieszkają w okupowanym Krymie zmieniło miejsce głosowania, by wziąć udział w wyborach na kontrolowanym terytorium Ukrainy.

Radczenko przewiduje, że do dnia wyborów ponad 100 tysięcy Ukraińców skorzysta z tego prawa:„Przewidujemy, że liczba wyborców, którzy zmienią miejsce głosowania, wyniesie ponad 100 tysięcy, co w rzeczywistości jest znacznie więcej niż w poprzednich wyborach”.

Przypomnijmy, 31 grudnia 2018 r. rozpoczęła się kampania wyborcza do wyborów prezydenckich zaplanowanych na 31 marca 2019 r. na Ukrainie. 8 lutego CKW zakończyła proces rejestracji kandydatów na urząd szefa państwa - zarejestrowano 44 kandydatów. Pięciu kandydatów wycofało swoje kandydatury.

Obywatele Ukrainy, którzy nie będą mogli głosować w wyborach w miejscu zameldowania, mają możliwość skorzystania z procedury czasowej zmiany miejsca głosowania bez zmiany adresu wyborczego. W tym celu należy złożyć oświadczenie i dokument potwierdzający (na przykład zaświadczenie o pracy) w wydziale Rejestru Wyborców nie później niż 5 dni przed dniem głosowania.

Dla mieszkańców tymczasowo niekontrolowanych terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego i Krymu takie dokumenty uzupełniające nie są wymagane.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-