Z powodu rosyjskich ataków na porty Ukraina może stracić do 3 miliardów dolarów w sektorze rolnym - Wysocki

Ukrinform
Z powodu rosyjskich ataków na porty Ukraina może stracić do 3 miliardów dolarów w sektorze rolnym - Wysocki
Rosyjskie ataki na infrastrukturę portową w Wielkiej Odessie mogą kosztować ukraiński sektor rolny od 1,5 do 3 miliardów dolarów, jeśli eksport morski zostanie znacznie ograniczony.

Oświadczył o tym minister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Taras Wysocki podczas spotkania z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Królestwa Hiszpanii na Ukrainie Ricardo Lopezem-Arandą Hagu, donosi Ukrinform, powołując się na ministerstwo.

Według ministra szlak morski pozostaje niezwykle ważny dla ukraińskiego eksportu rolnego, ponieważ około 90% upraw zbóż i roślin oleistych jest eksportowanych przez porty Morza Czarnego. Jednocześnie alternatywne trasy, takie jak kolej, droga i Dunaj, nawet w najbardziej sprzyjających warunkach, mogą zapewnić jedynie do 50% wymaganej wielkości eksportu.

„Żadna alternatywna trasa nie jest w stanie całkowicie zastąpić portów morskich. Nawet w najbardziej optymistycznym scenariuszu alternatywna logistyka zapewni jedynie do połowy wymaganej wielkości eksportu i będzie kosztować rolników dodatkowe 50-70 euro za każdą tonę produktu. Straty dla sektora rolnego Ukrainy mogą sięgnąć 1,5-3 miliardów dolarów” – podkreślił Wysocki.

Strony zwróciły szczególną uwagę na ryzyko związane z żniwami i przechowywaniem nowego plonu. Ministerstwo Polityki Rolnej przewiduje, że deficyt pojemności magazynowych zboża może sięgnąć 11 milionów ton jesienią. Aby zminimalizować ryzyko, trwają prace nad zapewnieniem rolnikom tymczasowych magazynów, w szczególności rękawów zbożowych. Ministerstwo opracowuje również mechanizmy udzielania przystępnych kredytów.

Podczas spotkania strony omówiły rozszerzenie współpracy między Ukrainą a Hiszpanią w sektorze rolnym, wspieranie alternatywnej logistyki, pozyskiwanie pomocy międzynarodowej oraz koordynację działań z partnerami europejskimi w celu złagodzenia skutków rosyjskiej agresji.

Ambasador Hiszpanii zapewnił o dalszym wsparciu dla Ukrainy i wyraził gotowość rozważenia możliwości dalszego wsparcia ukraińskiego sektora rolnego, w szczególności w zakresie rozwoju alternatywnej

logistyki, wsparcia eksportu oraz realizacji wspólnych projektów wzmacniających bezpieczeństwo żywnościowe.

Jak podawaliśmy, w lipcu 2026 r. wyeksportowano 3,67 mln ton produktów rolnych, co stanowi spadek o 23,4% w porównaniu z analogicznym wskaźnikiem w poprzednim miesiącu.

Aby wesprzeć producentów i utrzymać stabilne zyski dewizowe w gospodarce Ukrainy, Rada Ministrów zaktualizowała procedurę zatwierdzania minimalnych dopuszczalnych cen eksportowych zbóż i roślin oleistych na sierpień.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

Podmiot z zakresu mediów internetowych; identyfikator nośnika – R40-01421.

© 2015-2026 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-