Dochody podatkowe z branży turystycznej wzrosły w ubiegłym roku o 50% - DART

Dochody podatkowe z branży turystycznej wzrosły w ubiegłym roku o 50% - DART

Ukrinform
Według wyników za 2025 rok przedsiębiorstwa z branży turystycznej wpłaciły do ​​budżetów prawie 4,5 mld UAH podatków, czyli o 50% więcej niż w 2024 roku.

Poinformowała o tym szefowa Państwowej Agencji Rozwoju Turystyki (DART) Natalia Tabaka w raporcie publicznym dla Ukrinformu.

„Wyniki ekonomiczne za ubiegły rok pokazują wzrost dochodów podatkowych o prawie 4,5 mld UAH, czyli o 50% więcej niż w roku poprzednim. Jeśli jednak nie uwzględnimy 79,90 KVED z tytułu usług rezerwacyjnych, to mamy 3,98 mld UAH zapłaconych podatków turystycznych, czyli o 36% więcej niż w 2024 roku” – powiedziała Tabaka.

Pod koniec roku DART odnotował wzrost dochodów z podatku turystycznego o 32%, do 359 mln UAH. Wśród liderów znalazły się obwody kijowski (70 mln UAH), lwowski (63 mln UAH), iwanofrankowski (46 mln UAH) i zakarpacki (31,9 mln UAH).

Jednocześnie szef agencji państwowej podkreślił, że jak dotąd ponad 50% branży turystycznej znajduje się w „cieniu”, którego przełamanie może zwiększyć dochody pięciokrotnie, a według optymistycznych prognoz – dziesięciokrotnie.

„Rozumiemy, że ponad 50% branży wciąż pozostaje w cieniu, a naszym zadaniem jest sprawić, aby płacenie podatku turystycznego od gościa przybywającego do danej gminy było jak najłatwiejsze i najwygodniejsze zarówno dla tych, którzy przekazują te środki, jak i dla tych, którzy nim zarządzają. Przy pesymistycznych prognozach spodziewamy się pięciokrotnego wzrostu tej kwoty, a przy optymistycznych – dziesięciokrotnego. Wszystkie te środki trafią do budżetów lokalnych społeczności” – dodała Tabaka.

Według niej, DART i środowisko ekspertów opracowały już propozycje zmian w przepisach, które uproszczą proces administrowania podatkiem turystycznym i wprowadzą więcej narzędzi kontroli i wpływu w branży. Propozycje te są obecnie rozpatrywane przez Ministerstwo Finansów.

Jako przykład udanej zmiany systemu administrowania podatkiem turystycznym, szef DART przytoczył doświadczenia władz samorządowych gminy Humanie w obwodzie czerkaskim.

„Przeprowadziliśmy projekty pilotażowe z Umanem, kiedy w okresie Rosz ha-Szana wprowadzono wygodne narzędzie do płacenia podatku turystycznego bezpośrednio od turystów za pomocą kodu QR. Przyjrzeliśmy się dynamice płacenia podatku turystycznego w sierpniu, wrześniu i październiku i zauważyliśmy, że tylko w październiku przychody wzrosły o 410%. Oznacza to, że goście są gotowi płacić, jeśli zaoferuje im się dogodną metodę” – dodała Tabaka.

Oddzielnie zauważyła, że ​​rozpoczęto prace nad stworzeniem wygodnych rozwiązań cyfrowych, które pomogą uprościć gromadzenie danych statystycznych w branży.

„Powinno to ułatwić życie dostawcom usług zakwaterowania tymczasowego. Jednym kliknięciem będą mogli przesyłać dane do Państwowej Służby Statystycznej, Państwowej Agencji Rozwoju Turystyki i innych organów, którym podlegają. W tym roku DART skoncentruje się na wdrażaniu i wdrażaniu narzędzi cyfrowych” – powiedziała szefowa agencji.

Jak podawaliśmy, w styczniu 2026 roku do budżetów lokalnych wpłynęło ponad 40,5 mld UAH, czyli o 14% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W szczególności podatek turystyczny wyniósł 28,4 mln UAH (+14,3%).


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

Podmiot z zakresu mediów internetowych; identyfikator nośnika – R40-01421.

© 2015-2026 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-