Estonia przekaże Ukrainie 3,5 mln euro na systemy Starlink
Poinformował o tym portal ERR i Ukrinform.
Według estońskiego Ministerstwa Obrony, 3,5 mln euro przeznaczone na zakup systemów łączności Starlink zostanie zapewnione w ramach pakietu pomocowego dla Ukrainy na rok 2025.
Finansowanie wspólnego zakupu systemów Starlink będzie realizowane za pośrednictwem koalicji IT pod przewodnictwem Estonii i Luksemburga.
Według ministra obrony Hanno Pevkura, Ukraina potwierdziła, że potrzebuje pomocy w utrzymaniu łączności Starlink, która zapewnia znaczną przewagę taktyczną na polu bitwy.
„Możliwości Starlink są szczególnie ważne, biorąc pod uwagę zamiar Ukrainy znacznej rozbudowy floty dronów, co wymaga szybkiego łącza internetowego” – powiedział Pevkur.
Dodał, że Ukraina codziennie walczy o wolność całej Europy, w tym Estonii, i że oprócz broni kluczowe jest wsparcie technologiczne.
W tym roku Estonia udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości prawie 0,3% PKB, jak zauważa publikacja. Pomoc koncentrowała się na zaopatrzeniu w pomoc wojskową za pośrednictwem estońskich firm, zapewnieniu szkoleń przez estońskie siły zbrojne oraz rozwoju potencjału IT za pośrednictwem Koalicji IT.
Jak donosił Ukrinform, Koalicja IT to specjalna grupa państw w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (format „Ramstein”), kierowanej przez Estonię i Luksemburg, która koncentruje się na wspieraniu Ministerstwa Obrony Ukrainy i Sił Zbrojnych Ukrainy w dziedzinie IT, komunikacji i cyberbezpieczeństwa.