Parlament Europejski popiera przedłużenie umowy o transporcie towarowym z Ukrainą do końca roku

Parlament Europejski popiera przedłużenie umowy o transporcie towarowym z Ukrainą do końca roku

Ukrinform
Parlament Europejski na sesji plenarnej w Strasburgu 17 czerwca poparł przedłużenie umowy między Ukrainą a Unią Europejską o przewozie towarów drogą lądową, która została przyjęta w czerwcu 2022 r., do końca tego roku.

Za głosowało 488 posłów, przeciw było 137, a wstrzymało się 34, informuje korespondent Ukrinformu.

Podczas wstępnego rozpatrywania w odpowiedniej komisji posłowie do PE dodali do tekstu umowy szereg nowych punktów. Zgodnie z poprawkami kierowcy muszą posiadać dokumenty potwierdzające, że puste przejazdy bez ładunku są bezpośrednio związane z trasą tranzytową lub dwukierunkową. Kierowcy są również zobowiązani do naklejenia specjalnej naklejki na przedniej szybie.

„Pojazdy wykonujące przewozy drogowe na podstawie niniejszej umowy muszą mieć widoczną i wyraźnie rozpoznawalną naklejkę na przedniej szybie. Obecność naklejki oznacza, że ​​mogą korzystać z praw przyznanych na mocy niniejszej umowy. Jej brak będzie uważany za niezgodność z postanowieniami niniejszej umowy” — czytamy w zaktualizowanym tekście dokumentu.

Jednocześnie wprowadzono klauzule dotyczące zakłóceń rynku, umożliwiające zakończenie jego eksploatacji „na określonych obszarach geograficznych, jeśli rynek transportu drogowego na tym obszarze ulegnie poważnym zakłóceniom spowodowanym umową”.

Wzmocniono również wymagania dla przewoźników, w szczególności w zakresie zwalczania oszustw, fałszerstw dokumentów kierowców i naruszeń przepisów ruchu drogowego.

Po zatwierdzeniu przez Parlament umowa zostanie przesłana do Rady UE w celu ostatecznego przyjęcia.

Jak doniesiono, pierwsza umowa o ułatwieniu transportu drogowego towarów z UE została podpisana 29 czerwca 2022 r. — po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Umożliwiło to transport niezbędnych towarów, takich jak paliwo i pomoc humanitarna na Ukrainę, a także ukraiński eksport zboża, rudy i stali do UE.

Dokument został później przedłużony do 30 czerwca 2024 r. W tym czasie, według Komisji Europejskiej, ukraiński eksport wzrósł o około dwie trzecie, a import z UE wzrósł o około 300 tysięcy ton miesięcznie.

Jak donosił Ukrinform, umowa o liberalizacji transportu towarowego między Ukrainą a Unią Europejską została oficjalnie przedłużona do 31 grudnia 2025 r.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2025 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-