Sektor transportowy kraju poniósł straty w wysokości ponad 36 miliardów dolarów z powodu wojny – Kuleba

Sektor transportowy kraju poniósł straty w wysokości ponad 36 miliardów dolarów z powodu wojny – Kuleba

Ukrinform
Sektor transportu poniósł już straty z powodu wojny przekraczające 36 miliardów dolarów, ale mimo to Ukraina ma na tym polu znaczące osiągnięcia, ważne nie tylko dla państwa, ale i dla świata.

Poinformował o tym wicepremier ds. odbudowy, minister społeczności i rozwoju terytorialnego Ołeksij Kuleba w przemówieniu do uczestników Międzynarodowego Forum Transportowego (ITF) podczas dorocznego szczytu w Lipsku, informuje Ukrinform, powołując się na Ministerstwo Rozwoju.

„Nasz system transportowy doświadcza ogromnych wyzwań z powodu wojny z Ukrainą. Długoterminowe potrzeby w zakresie odbudowy transportu wynoszą już 77 miliardów dolarów, a ta kwota rośnie każdego dnia. Jednocześnie, dzięki wsparciu międzynarodowych partnerów i solidarności z Ukrainą, możemy przywrócić, dostosować się do nowych realiów i zapewnić integrację systemu transportowego z UE” – podkreślił Kuleba.

Wśród osiągnięć w sektorze transportu wymienił m.in. działalność Ukraińskiego Korytarza Morskiego, który pozwala zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe na świecie, „bezwizowy reżim transportowy” między Ukrainą a UE, który przyczynia się do zwiększenia eksportu i importu transportu drogowego między stronami, a także integrację ukraińskiej sieci kolejowej z UE.

Ponadto wicepremier podkreślił znaczenie rozwoju regionu Dunaju, odbudowy kluczowych dróg i mostów oraz rozbudowy punktów kontrolnych.

Kuleba zauważył, że obecnie koszt aktywnych projektów mających na celu odbudowę transportu i infrastruktury, realizowanych przy wsparciu międzynarodowych instytucji finansowych, wynosi ponad 1 miliard dolarów.

Należy zauważyć, że podczas największego na świecie spotkania ministrów transportu, już czwarty rok z rzędu odbywa się specjalne spotkanie na szczeblu ministrów państw członkowskich ITF, poświęcone odbudowie sektora transportu na Ukrainie.

Obecni byli ministrowie transportu Niemiec, Francji, Szwecji, Islandii, Irlandii, Austrii, Czech, Chile, Finlandii, Korei Południowej, Litwy, Słowenii, Belgii, wiceministrowie właściwych ministerstw Polski, Holandii, Japonii, Norwegii, Słowacji i Turcji - łącznie przedstawiciele ponad 30 krajów i organizacji.

Jak podawano, Międzynarodowe Forum Transportowe jest międzynarodową organizacją międzyrządową zrzeszającą 69 państw członkowskich. Jest to jedyna globalna organizacja obejmująca wszystkie rodzaje transportu. Misją ITF jest wspieranie wzrostu gospodarczego poprzez sektor transportu.

Obecne Międzynarodowe Forum Transportowe odbywa się w dniach 21-23 maja w Lipsku (Niemcy).


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2025 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-