
Umowa z USA dotyczy wszystkich minerałów na terytorium Ukrainy - Ministerstwo Gospodarki
Jak podaje Ukrinform, poinformował o tym w telewizji wiceminister gospodarki – przedstawiciel handlowy Ukrainy Taras Kaczka, komentując pytanie dziennikarza o to, czy amerykańskie firmy będą pracować nad TOT.
„To nie jest kwestia tej umowy. Umowa w preambule jasno mówi o integralności terytorialnej Ukrainy, o pełnej suwerenności Ukrainy nad jej zasobami, które pozostają w pełni do jej dyspozycji. Nie przekazujemy niczego nikomu. Nie ma tam żadnych oznak podziału na terytorium okupowane i nieokupowane. Umowa dotyczy wszystkich minerałów na terytorium Ukrainy. Ta kwestia była rzeczywiście omawiana na pewnych etapach, ale została porzucona, ponieważ mamy wyraźne potwierdzenie integralności kapitałowej Ukrainy, w związku z tym wychodzimy z tego” – powiedział.
Kaczka zaznaczył, że uczestnikiem Funduszu ze strony Ukrainy będzie Agencja Wspierania Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, która działa w ramach Ministerstwa Gospodarki. Według niego instytucja ta cieszy się zaufaniem partnerów dzięki współpracy z USAID i Bankiem Światowym. Jest to narzędzie służące wspieraniu projektów, przygotowywaniu ich do inwestycji i zbieraniu dodatkowych informacji.
„Agencja zajmuje się analizą projektów inwestycyjnych, a fundusz, który, przypomnę, nie będzie zajmował się górnictwem, będzie inwestował w przedsiębiorstwa związane z górnictwem. Dlatego oczywiste jest, że ta instytucja jest najwłaściwsza według jej ustawowych uprawnień” – zauważył.
Jak podaje Ukrinform, Ukraina i Stany Zjednoczone Ameryki podpisały umowę o utworzeniu Funduszu Inwestycji Odbudowy.
Gabinet Ministrów Ukrainy przedłożył Radzie Najwyższej projekt ustawy o ratyfikacji umowy do rozpatrzenia. Rząd zwrócił się do Rady Najwyższej z prośbą o niezwłoczne ratyfikowanie umowy o gospodarce gruntami do 8 maja.