
Europejski Fundusz Obronny po raz pierwszy przewiduje finansowanie kompleksu wojskowo-przemysłowego Ukrainy
Jak podaje Ukrinform, informacja ta została opublikowana na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
„Komisja Europejska inwestuje 910 mln euro w ramach wersji Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF) na rok 2024, aby stworzyć warunki do rozwoju silnego i innowacyjnego przemysłu obronnego w Europie. Inwestycje te mają na celu zamknięcie kluczowych luk w zakresie zdolności, takich jak mobilność sił lub ochrona przed dronami, poprzez innowacje i współpracę między europejską nauką a przemysłem. Ponadto po raz pierwszy ukraiński przemysł obronny będzie związany z projektami w ramach EOF”, czytamy w raporcie.
Jak zauważono, zacieśnienie współpracy między europejskim przemysłem obronnym a ukraińskim kompleksem wojskowo-przemysłowym opiera się na wysiłkach Biura Innowacji Obronnych UE w Kijowie i ma na celu zacieśnienie więzi oraz dalszą integrację Ukrainy z europejską bazą przemysłową w zakresie obronności. Pozwoli to UE i Ukrainie realizować wspólne zadania w dziedzinie innowacyjności i bezpieczeństwa.
W szczególności projekty, które będą realizowane na Ukrainie przy pomocy EOF, obejmują rozwój ukraińskich małych systemów bezzałogowych ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju zaawansowanych systemów aeronautycznych opartych na wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
Nowe inwestycje w Europejski Fundusz Obronny mają na celu przyspieszenie rozwoju zdolności produkcyjnych europejskiego przemysłu obronnego, zgodnie z niedawno przyjętym planem ReArm Europe – Readiness 2030 oraz postanowieniami Białej księgi o tej samej nazwie, która określa kluczowe potrzeby europejskiej obronności i określa niezbędną kwotę inwestycji.
Całkowity budżet Europejskiego Funduszu Obronnego na lata 2021–2027 wynosi 7,3 mld euro. Jednocześnie priorytetowe programy produkcji obronnej w tym roku przewidują zwiększoną współpracę dużych i małych przedsiębiorstw europejskiego kompleksu obronnego.
Dziewięć z wyżej wymienionych projektów technologicznych ma na celu opracowanie technologii STEALTH nowej generacji i powiązanych z nimi materiałów. W dziedzinie lotnictwa, oprócz wspomnianego już projektu produkcji dronów na Ukrainie, przedstawiony został projekt ENGRTII dotyczący opracowania nowego europejskiego śmigłowca do 2030 roku, w który zaangażowanych jest 45 instytucji produkcyjno-badawczych. Inny projekt o nazwie EUROSWEEP pomoże w stworzeniu wspólnych europejskich systemów rozminowywania.
Na obecnym etapie Komisja Europejska zakończyła wybór wniosków produkcyjnych i przygotowuje umowy o dotacje z konsorcjami przemysłowymi, aby do końca tego roku podpisać stosowne dokumenty założycielskie.
Jak donosił Ukrinform, zawarty w Białej Księdze UE „Gotowość 2030” plan działań na rzecz stworzenia skutecznej europejskiej obrony przewiduje pełną integrację Ukrainy i jej przemysłu obronnego, co otworzy nowe perspektywy w tej dziedzinie dla państw członkowskich UE.