
Belgia przekaże 1,7 mld euro podatków z zamrożonych rosyjskich aktywów na pomoc Ukrainie
Jak podaje Ukrinform, informację tę podała belgijska gazeta VRT.
„Zamrożone rosyjskie aktywa przechowywane w największym depozycie papierów wartościowych Euroclear w Belgii wygenerowały dla kraju 1,7 miliarda euro zysków podatkowych, zgodnie z rocznymi danymi udostępnianymi przez Euroclear. Rząd Belgii przeznaczy te pieniądze na pomoc Ukrainie. Łączna wartość rosyjskich aktywów zablokowanych obecnie w Euroclear wynosi około 183 miliardów euro" - czytamy w raporcie.
Jak zauważono, depozyt Euroclear jest jedną z największych firm tego typu i wpływowym graczem na globalnym rynku finansowym. Jednocześnie tylko około 12% akcji tej spółki należy do Rządu Federalnego Belgii, reszta należy do innych samorządów kraju i banków.
Firma ta świadczyła usługi finansowe rosyjskim przedsiębiorstwom i rządowi, ale wszystkie transakcje zostały zamrożone po tym, jak Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą i została objęta międzynarodowymi sankcjami w odpowiedzi na agresję. Aktywa rosyjskie, w tym gotówka, akcje i pożyczki, zostały zamrożone i obecnie nie są dostępne dla podmiotów rosyjskich.
Jak czytamy w publikacji, odsetki od tych rosyjskich miliardów są przelewane na specjalne konto w Euroclear i wykorzystywane do uzupełniania funduszy pomocowych UE przeznaczonych dla Ukrainy. W roku budżetowym 2024 na tego typu fundusze przekazano kwotę 3,55 mld euro. Pierwsza transza w wysokości 1,55 mld euro została przekazana w lipcu 2024 r., druga transza w wysokości około 2 mld euro ma zostać przekazana w przyszłym miesiącu.
Rząd belgijski opodatkowuje również wszystkie przychody generowane przez zamrożone aktywa rosyjskie. W 2024 roku kwota tych podatków wyniesie 1,7 mld euro, które zostaną przeznaczone na pomoc Ukrainie.
Jak donoszono, w ubiegłym roku kraje G7 uzgodniły program pożyczki dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów dolarów (45 miliardów euro), którego obsługa i spłata będą realizowane kosztem nieoczekiwanych zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów.
Unia Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie swojej części pożyczki w wysokości 18,1 mld euro, pod warunkiem kontynuacji reform i przekształceń na drodze do członkostwa Ukrainy w UE.
Według Ministerstwa Finansów Ukrainy, w 2025 r. kraj ten spodziewa się otrzymać około 22 mld dolarów pomocy z pożyczki od grupy G7, utworzonej kosztem zamrożonych aktywów rosyjskich. Pozostałe środki zostaną przekazane w latach 2026–2027.