MFW omówi obniżenie prowizji dla dużych pożyczkobiorców, w tym Ukrainy - Bloomberg

MFW omówi obniżenie prowizji dla dużych pożyczkobiorców, w tym Ukrainy - Bloomberg

Ukrinform
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zamierza dokonać przeglądu prowizji, którą pobiera od swoich największych pożyczkobiorców, po tym jak niektóre kraje wyraziły zaniepokojenie z powodu nieuzasadnionych kosztów wynikających z wyższych stóp procentowych.

Podaje Ukrinform, powołując się na Bloomberg.

Według rozmówców, Rada Dyrektorów MFW, składająca się z 24 członków reprezentujących 190 krajów w Funduszu, zamierza w poniedziałek omówić opcje, aby dać krajom przerwę w płaceniu dodatkowej prowizji.

Jednakże, ostateczna decyzja w tej sprawie nie jest spodziewana w tym tygodniu.

Podano, że dodatkowa prowizja jest pobierana od krajów, które pożyczają więcej, niż im przysługuje zgodnie z kwotą MFW, lub potrzebują więcej czasu na spłatę pożyczek w ramach programów MFW.

Z jednej strony, wpływy z prowizji zasilają skarbiec Funduszu, ale z drugiej - to miliardy dolarów dodatkowych kosztów dla krajów, które już spłacają kredyty.

Wyższe globalne stopy procentowe, w tym Federal Reserve USA i Europejskiego Banku Centralnego, oznaczają, że całkowita stopa procentowa niektórych pożyczek od MFW teraz przekracza 8%. To dwukrotnie więcej niż przed pandemią COVID-19.

Ten ciężar ponoszą przede wszystkim kilka krajów, w tym Argentyna, Egipt i Ukraina, które muszą spłacić 6 miliardów dolarów w ciągu najbliższych dwóch lat. Ukraina musi zapłacić 348 milionów dolarów.

USA, największy akcjonariusz MFW, już wyraziły gotowość do przeglądu wielkości tej prowizji.

Jak informował Ukrinform, na początku lipca do budżetu państwa Ukrainy wpłynęła kolejna transza kredytu od Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 2,2 miliarda dolarów.

W ciągu 14 miesięcy trwania programu rozszerzonego finansowania (EFF) z MFW Ukraina otrzymała około 7,6 miliarda dolarów z przewidzianych w programie 15,6 miliarda dolarów.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-