Polska jest gotowa przekazywać Ukrainie energię elektryczną ze swoich węglowych elektrowni - Tusk

Polska jest gotowa przekazywać Ukrainie energię elektryczną ze swoich węglowych elektrowni - Tusk

Ukrinform
Polska jest gotowa przekazywać Ukrainie energię elektryczną, uzyskaną z spalania polskiego węgla.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w poniedziałek w Warszawie powiedział to przewodniczący Rady Ministrów Polski Donald Tusk, przekazuje korespondent Ukrinformu.

„Kwestia energetyki jest kluczowa”, - skonstatował Tusk.

Poinformował, że w Polsce obecnie pracują nad tym, jak można pomóc Ukrainie bezpośrednio w dostawach energii elektrycznej przed zimą, gdyż wszyscy zdają sobie sprawę, jaki jest cel Putina.

„Pracujemy nad tym, aby spalać polski węgiel, którego mamy dużo, i aby nie płacić za spalanie tego węgla - za emisję, za wyziewy - a przekazywać energię z polskiego węgla za europejskie pieniądze do Ukrainy energetycznym instytucjom”, - wyjaśnił Tusk.

Uważa, że to nie rozwiąże wszystkich problemów, ale w pewnym stopniu może pomóc Ukraińcom przetrwać trudną zimę.

Dodatkowo Polska, według jej premiera, będzie zachęcać partnerów do szukania „kreatywnych rozwiązań”, wszelkich możliwości pomocy Ukrainie.

Warszawa również oczekuje specyfikacji, czego dokładnie Ukraina najbardziej potrzebuje w warunkach ponownych ataków, dodał szef rządu. Zaznaczył, że będą podejmowane decyzje, m.in. dotyczące zwiększenia liczby generatorów.

Wszystkie przedsiębiorstwa energetyczne na Ukrainie są zagrożone atakami z powietrza, podkreślił polityk.

Zapewnił również, że Polska przyłączy się do projektów odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny.

Jak informowano, Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodniczący Rady Ministrów Polski Donald Tusk podpisali 8 lipca w Warszawie umowę bezpieczeństwa. To już 21 umowa bezpieczeństwa, jaką Ukraina podpisuje z partnerami.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-