Od początku pełnoskalowej inwazji pomoc EBOiR dla Ukrainy sięgnęła prawie 4 miliardów euro

Od początku pełnoskalowej inwazji pomoc EBOiR dla Ukrainy sięgnęła prawie 4 miliardów euro

Ukrinform
Od początku pełnoskalowej inwazji finansowa pomoc Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) dla Ukrainy wyniosła prawie 4 miliardy euro.

Poinformowano o tym podczas spotkania ministra finansów Ukrainy Serhija Marczenki z prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) Odile Renaud-Basso, jak donosi Ukrinform, powołując się na komunikat prasowy Ministerstwa Finansów.

"Od początku pełnoskalowej inwazji pomoc Banku sięgnęła prawie 4 miliardów euro. Na czerwiec 2024 roku całkowity wolumen finansowania EBOiR przekazanego Ukrainie przez cały okres współpracy wynosi około 19,5 miliarda euro", czytamy w komunikacie.

W sektorze publicznym realizowanych jest 10 wspólnych projektów o łącznej wartości pożyczek 2,1 miliarda euro. W 2024 roku w ramach tych projektów dokonano wyboru na kwotę ponad 154,3 miliona euro.

„Pełnoskalowa agresja Rosji nadal stawia przed Ukrainą trudne warunki ekonomiczne. EBOiR jest naszym kluczowym partnerem, zapewniając finansowanie wsparcia płynności oraz stabilnego funkcjonowania kluczowych sektorów publicznych gospodarki, co jest krytycznie ważne dla państwa i obywateli w warunkach wojny. Bardzo cenimy determinację i oddanie Banku we wspieraniu Ukrainy oraz znaczące zwiększenie inwestycji w projekty”, powiedział Marczenko.

Prezes EBOiR Odile Renaud-Basso podkreśliła, że obecnie kluczowymi obszarami banku w zakresie mobilizacji finansowania pozostają sektory energetyczny i prywatny oraz infrastruktura komunalna. Ponownie podkreślono znaczenie wspierania bezpieczeństwa energetycznego kraju i stabilizacji rynku energii elektrycznej w Ukrainie, zwłaszcza w warunkach systematycznego rosyjskiego terroru energetycznego.

Przedstawiciele banku wyrazili zamiar dalszego wspierania rządu Ukrainy w rozwoju i odbudowie priorytetowych sektorów gospodarki, w szczególności mobilizując zasoby na wsparcie inicjatyw w sektorach energetycznym, komunalnym i transportowym.

Jak informowano, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przeznaczy Ukrainie 300 milionów euro, co pomoże zapewnić stabilne i nieprzerwane dostawy energii elektrycznej.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-