"Handlowy bezwiz" Ukrainy z UE wszedł w życie

Ukrinform
Od dziś w Unii Europejskiej obowiązują tzw. autonomiczne środki handlowe, które na kolejny rok zawieszają wszystkie cła importowe i kontyngenty na eksport z Ukrainy na rynek europejski.

Poinformowała o tym agencja Ukrinform, powołując się na komunikat Komisji Europejskiej.

„Zawieszenie ceł importowych i kontyngentów na eksport ukraiński do Unii Europejskiej zostało przedłużone o kolejny rok po wejściu w życie przepisów regulacyjnych przyjętych przez Radę UE 13 maja. UE ponownie potwierdziła swoje zobowiązanie do stania u boku Ukrainy i wspierania jej tak długo, jak będzie to konieczne. Te tzw. Autonomiczne środki handlowe (AST) są podstawą wsparcia gospodarczego UE dla Ukrainy poprzez zapewnienie dostępu do rynku UE w obliczu rosyjskiej agresji”, czytamy w komunikacie.

Jak zaznaczono, zaktualizowane przepisy regulacyjne dotyczące stosowania AST uwzględniają obawy europejskich pracowników i zawierają wzmocnione mechanizmy ochronne oraz możliwość natychmiastowego zawieszenia autonomicznych środków handlowych w przypadku nadzwyczajnej sytuacji na europejskim rynku dotyczącej określonego asortymentu towarów. Do tego wykazu trafiły jaja, drób, cukier, owies, kukurydza, kasza i miód.

Zaktualizowane autonomiczne środki handlowe będą obowiązywać do 5 czerwca 2025 roku.

„To przedłużenie silnego wsparcia gospodarczego UE dla Ukrainy następuje w kluczowym momencie, gdy kraj stawia czoła ponownej militarnej agresji. Te środki AST są nie tylko gestem solidarności i stabilności: są one ekonomiczną linią życia. Jednocześnie obejmują one silniejsze mechanizmy ochronne w sektorze rolnym UE, w odpowiedzi na uzasadnione obawy wyrażone przez naszych rolników i państwa członkowskie”, stwierdził wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej, komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis.

Podkreślił, że takie dodatkowe mechanizmy ochronne pozwalają zachować równowagę w handlu z Ukrainą, a jednocześnie kontynuować poszukiwanie długoterminowego rozwiązania tego problemu w ramach Umowy Stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą.

„Robimy to, a nasze przesłanie jest bardzo jasne: przyszłość Ukrainy leży w sercu Unii Europejskiej”, dodał Dombrovskis.

Jak informował Ukrinform, 13 maja Rada UE ostatecznie zatwierdziła przedłużenie o kolejny rok autonomicznych środków handlowych dla Ukrainy, które przewidują zawieszenie ceł importowych i kontyngentów na ukraiński eksport do UE. Te AST zostały zastosowane od czerwca 2022 roku.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-