Prezes Narodowego Banku Ukrainy ocenił prawdopodobieństwo otrzymania w czerwcu 2,2 miliarda dolarów od MFW

Prezes Narodowego Banku Ukrainy ocenił prawdopodobieństwo otrzymania w czerwcu 2,2 miliarda dolarów od MFW

Ukrinform
Kijów ma dość wysokie szanse na otrzymanie do końca czerwca kolejnej transzy w ramach aktualnego programu współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) - 2,2 miliarda dolarów.

Poinformował o tym prezes Narodowego Banku Ukrainy Andrij Pyszny na spotkaniu z dziennikarzami z okazji ich święta zawodowego, jak donosi korespondent Ukrinformu.

Przewodniczący Narodowego Banku przypomniał, że w ubiegłym tygodniu w Warszawie zakończyła się pomyślnie misja czwartego przeglądu aktualnego programu współpracy Kijowa z MFW. W czerwcu Rada Dyrektorów MFW rozpatrzy realizację programu rozszerzonego finansowania (EFF) przez Ukrainę oraz porozumienia osiągnięte na podstawie tej misji.

„Pokonaliśmy „klątwę trzech przeglądów”, zażartował przewodniczący Narodowego Banku (do tej pory realizacja programów współpracy z Funduszem na tym etapie - zarówno z obiektywnych, jak i subiektywnych przyczyn - była przerywana - red.). W całej historii nie zaszliśmy tak daleko w relacjach z MFW w ramach jednego programu współpracy. Dlatego obecny zespół NBU już przeszedł do historii” - zaznaczył szef NBU.

Według Pysznego, misja przebiegała dość komfortowo, choć nie udało się uniknąć trudnych rozmów z partnerami.

„Jeśli wszystko potoczy się tak, jak zakładamy, to pod koniec czerwca Ukraina otrzyma 2,2 miliarda dolarów. Ale wraz z nimi otrzymamy pakiet zobowiązań, które musimy spełnić, aby pomyślnie przeprowadzić następny, piąty przegląd” - ostrzegł przewodniczący Narodowego Banku.

Ten etap, jego zdaniem, może w pewnym stopniu stać się punktem zwrotnym (punkt niepowrotu), który przewiduje dość trudne decyzje - zarówno dla Ukrainy, jak i jej partnerów.

W tym okresie Kijów, między innymi, musi osiągnąć porozumienie w sprawie restrukturyzacji zewnętrznych zobowiązań. Od kraju oczekuje się również dość trudnych decyzji związanych z procesami antykorupcyjnymi.

Ponadto Pyszny ma wielką nadzieję, że „pojawią się odpowiedzi w kwestiach wykorzystania zamrożonych aktywów rosyjskich. To kolejny czynnik, który pomoże nam na pewien czas zabezpieczyć się przed polityczną turbulencją”.

Jednocześnie wśród wyzwań wymienił jeszcze nieokreśloną sytuację z wyborami w USA.

Jak informowano, program MFW dla Ukrainy w ramach Mechanizmu rozszerzonego finansowania (EFF) został zatwierdzony przez Fundusz 31 marca 2023 roku. Jest on przewidziany na cztery lata i zakłada przyznanie Ukrainie łącznie 15,6 miliarda dolarów.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-