Międzynarodowe rezerwy Ukrainy spadły do 39 miliardów dolarów

Międzynarodowe rezerwy Ukrainy spadły do 39 miliardów dolarów

Ukrinform
Międzynarodowe rezerwy Ukrainy na dzień 1 czerwca 2024 roku, według wstępnych danych, wynosiły 39,03 miliarda dolarów.

Informuje o tym biuro prasowe Narodowego Banku Ukrainy, podaje Ukrinform.

„W maju spadły one o 7,9%. Taka dynamika wynikała z interwencji walutowych NBU w celu zapewnienia stabilności kursu walutowego oraz spłat długów państwowych w walutach obcych, które częściowo zostały zrekompensowane wpływami z emisji walutowych obligacji skarbowych (walutowe OVDP) oraz od międzynarodowych partnerów,” - podano w komunikacie.

Ogólnie w ciągu maja 2024 roku na dynamikę międzynarodowych rezerw miało wpływ kilka czynników:

- operacje Narodowego Banku na rynku walutowym Ukrainy (regulator sprzedał 3,087 miliarda dolarów i odkupił do rezerw 11,1 miliona dolarów

- czysta sprzedaż w maju wyniosła 3,076 miliarda, wzrastając w porównaniu z kwietniem);

- wpływy na rzecz rządu i spłaty obsługi oraz wykupu długu publicznego (na rachunki walutowe rządu w NBU wpłynęło 143,1 miliona dolarów, za obsługę i wykup długu publicznego w walutach obcych zapłacono 412,3 miliona dolarów, a MFW zapłacono 240,8 miliona dolarów);

- przeszacowanie instrumentów finansowych (ze względu na zmiany wartości rynkowej i kursów walut), dzięki czemu ich wartość wzrosła o 216,1 miliona dolarów.

„Obecny poziom międzynarodowych rezerw zapewnia finansowanie importu w ciągu 5,1 miesiąca w przyszłości” - dodano w NBU.

Jak podawał Ukrinform, międzynarodowe rezerwy Ukrainy w kwietniu spadły o 3,1% i na dzień 1 maja 2024 roku wynosiły 42,4 miliarda dolarów amerykańskich.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-