USA gotowe udzielić Ukrainie kredytu na 50 miliardów dolarów, ale jest warunek - FT

USA gotowe udzielić Ukrainie kredytu na 50 miliardów dolarów, ale jest warunek - FT

Ukrinform
USA są gotowe udzielić Ukrainie kredytu na 50 miliardów dolarów, który zostanie spłacony z zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów, pod warunkiem, że UE przedłuży sankcje wobec Moskwy na czas nieokreślony.

Informuje o tym Financial Times, powołując się na dokument przygotowany na środową wideokonferencję ministrów finansów krajów UE, przekazuje Ukrinform.

Podkreśla się, że Waszyngton potrzebuje, aby UE przedłużyła sankcje na rosyjskie aktywa państwowe, które są odnawiane co sześć miesięcy, do końca wojny na Ukrainie. Jest to konieczne, aby USA nie pozostały jedynymi odpowiedzialnymi za spłatę kredytów udzielonych Ukrainie.

Jednak, jak podkreśla gazeta, wszelkie zmiany w reżimie sankcji UE wymagają zgody wszystkich liderów państw członkowskich bloku, w tym premiera Węgier Viktora Orbána, który broni swojego prawa weta w sprawie sankcji.

Główną rozważaną opcją jest plan USA, aby udzielić Ukrainie pożyczki, być może wraz z innymi krajami G7, odpowiadającej przewidywanym nadwyżkom z setek miliardów dolarów zamrożonych rosyjskich aktywów przechowywanych na Zachodzie. Według dyplomatów, ta kwota może wynosić 50 miliardów dolarów.

USA nalegają na osiągnięcie porozumienia przed szczytem G7, który odbędzie się we Włoszech w dniach 13-15 czerwca. Jednak dokładne szczegóły pożyczki, w tym termin spłaty, stopa procentowa i to, czy pożyczka zostanie udzielona bezpośrednio lub za pośrednictwem pośrednika, na przykład Banku Światowego, nie zostały jeszcze określone.

Jak pisze FT, USA mogą udzielić takiej pożyczki tylko wtedy, gdy Unia Europejska przeznaczy na jej spłatę zyski z rosyjskich aktywów przechowywanych w krajach UE, a same te aktywa pozostaną zamrożone „dopóki Rosja nie zgodzi się zapłacić za szkody wyrządzone Ukrainie”.

Podkreśla się, że taka decyzja ma kluczowe znaczenie, ponieważ większość rosyjskich aktywów przechowywana jest w belgijskim centralnym depozycie Euroclear. Te aktywa przynoszą rocznie około 3

miliardów euro zysku. Jeśli zysk nie wystarczy na konieczne spłaty lub jeśli Unii Europejskiej nie uda się uzgodnić przedłużenia sankcji, odpowiedzialność potencjalnie spadnie na USA. Z tego powodu rządy niektórych krajów UE obawiają się potencjalnych konsekwencji finansowych udzielenia takiej pożyczki.

Ponadto rozważana jest opcja, zgodnie z którą UE wraz z krajami G7 faktycznie udzieli Ukrainie dwustronnych pożyczek zabezpieczonych zyskami z zamrożonych rosyjskich aktywów w ich własnych jurysdykcjach.

Jak informował Ukrinform, doradca Białego Domu John Kirby stwierdził, że aby zapewnić konfiskatę około 300 miliardów dolarów zamrożonych suwerennych aktywów Rosji i przekazać je jako pomoc dla Ukrainy, USA i kraje sojusznicze muszą osiągnąć wspólne rozwiązanie w tej sprawie.

W zeszłym tygodniu zastępca sekretarza skarbu USA Wally Adeyemo wyraził przekonanie, że konfiskata zamrożonych rosyjskich aktywów pokaże Kremlowi zaangażowanie sojuszników Ukrainy w długoterminowe wsparcie Kijowa.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-