MAEA nie ma dostępu do kluczowych obszarów Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - Grossi

MAEA nie ma dostępu do kluczowych obszarów Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - Grossi

Ukrinform
Obecny na okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej zespół MAEA nadal nie ma dostępu do niektórych kluczowych obszarów elektrowni istotnych dla bezpieczeństwa jądrowego.

Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Rafael Mariano Grossi, w swojej wstępnej wypowiedzi podczas otwarcia Rady Gubernatorów MAEA w poniedziałek w Wiedniu.

"Odkąd w kwietniu wszystkie sześć bloków reaktorów zostało wyłączonych, Misja Wsparcia i Pomocy MAEA w Zaporożu (ISAMZ) nie ma dostępu do niektórych kluczowych obszarów bezpieczeństwa jądrowego na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej oraz do otwartych dyskusji ze wszystkimi odpowiednimi pracownikami" - podkreślił Grossi.

Dodał, że to uniemożliwia Agencji "bezstronną i konsekwentną ocenę sytuacji w kontekście przestrzegania siedmiu podstawowych zasad" i ogranicza jej zdolność do "ciągłego dostarczania jasnych potwierdzeń, że pięć konkretnych zasad jest przestrzeganych."

Według dyrektora generalnego MAEA, ogólna sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej pozostaje niestabilna.

"Wszytkie siedem filarów bezpieczeństwa jądrowego zostało całkowicie lub częściowo naruszonych. Na początku kwietnia Zaporoska Elektrownia Jądrowa po raz pierwszy od prawie półtora roku została bezpośrednio zaatakowana. Te ataki naruszyły pierwszą z pięciu konkretnych zasad ochrony Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, które przedstawiłem Radzie Gubernatorów rok temu. Ataki oraz częste przerwy w dostawie energii elektrycznej poza terenem elektrowni z powodu działań wojennych tworzą poważną sytuację, którą opisałem Radzie Bezpieczeństwa ONZ 25 kwietnia podczas swojego siódmego briefingu w tym organie" - powiedział Grossi.

Wskazał również, że kwestie związane z zasobami kadrowymi, regularnymi kontrolami i konserwacją struktur, systemów i komponentów bezpieczeństwa, niezawodnością łańcuchów dostaw oraz środkami awaryjnymi w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej "pozostają trudne i stanowią ryzyko dla bezpieczeństwa jądrowego i fizycznego elektrowni."

Dyrektor generalny MAEA poinformował również, że 28 maja odwiedził Królewiec i omówił z szefem rosyjskiej państwowej spółki jądrowej Rosatom, Aleksiejem Lichaczowem, czynniki, które zdaniem MAEA nadal stanowią wyzwanie dla bezpieczeństwa jądrowego.

Jak informował Ukrinform, podczas spotkania "Międzynarodowa Konferencja MAEA: Kształtowanie przyszłości" 54 delegacje krajów uczestniczących poparły przygotowane przez Ukrainę oświadczenie dotyczące zagrożeń dla bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego stwarzanych przez Rosję.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-