Rosja przywłaszczyła ponad 1700 ton ukraińskiego zboża i produktów rolnych

Rosja przywłaszczyła ponad 1700 ton ukraińskiego zboża i produktów rolnych

Ukrinform
Biuro Prokuratora Generalnego prowadzi dochodzenie w sprawie przywłaszczenia przez Rosję ponad 1700 ton ukraińskich produktów rolnych.

Jak podaje Ukrinform, informuje o tym Biuro Prokuratora Generalnego.

„Od początku pełnoskalowej inwazji Rosja ukradła i zniszczyła ukraińskie zboże oraz inne produkty rolne o wartości miliardów dolarów. Według Biura Prokuratora Generalnego chodzi o ponad 1700 ton produktów rolnych, nielegalnie wywiezionych z tymczasowo okupowanych terenów. Kolejnym przestępstwem jest niszczenie infrastruktury rolniczej w wyniku ostrzałów i działań wojennych” – podano w komunikacie.

Skradzioną produkcję Rosja systematycznie wywozi za granicę i sprzedaje na światowym rynku, ukrywając pochodzenie zboża i innych produktów rolnych.

Podczas Ukraińskiej Konferencji Zbożowej, która odbyła się w Kijowie, zastępca Prokuratora Generalnego Dmytro Werbicki poinformował, że ukraińscy prokuratorzy już uzyskali nakazy aresztowania ponad 20 statków, wysłali wnioski o wzajemną pomoc prawną oraz skierowali do sądu 20 aktów oskarżenia.

Jednak dochodzenie jest znacznie utrudnione przez fakt, że Rosja ukrywa ukraińskie pochodzenie produktów rolnych, a niezbędne dokumenty i świadkowie znajdują się na tymczasowo okupowanych terenach lub w samej Rosji.

„Dlatego Biuro Prokuratora Generalnego apeluje do międzynarodowych partnerów, traderów rolnych i organizacji pozarządowych o pomoc w śledzeniu międzynarodowego przepływu skradzionych ukraińskich produktów rolnych oraz finansowania tych nielegalnych sprzedaży” – podkreślono w BPG.

Jak podawał Ukrinform, Premier Denis Szmyhal podkreślił, że podwyższenie taryf na import rosyjskiego i białoruskiego zboża ma na celu zatrzymanie jego eksportu do Europy i pozbawienie agresora zysków.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-