Ukraina prosiła Australię o węgiel - otrzyma pieniądze

Ukraina prosiła Australię o węgiel - otrzyma pieniądze

Ukrinform
Australia zdecydowała się przekazać 20 milionów dolarów na wzmocnienie systemu energetycznego Ukrainy zamiast węgla, o który wcześniej prosił rząd ukraiński.

Jak podaje Ukrinform, informuje o tym ABC News.

„Australia odpowiedziała na prośby Ukrainy dotyczące dostaw węgla przed nadchodzącą zimą, decydując się zamiast tego przesłać Kijowowi 20 milionów dolarów w gotówce” – podano w komunikacie.

Zaznacza się, że te środki zostaną przekazane do „Funduszu Wsparcia Energetycznego Ukrainy”, zarządzanego zarówno przez Ukrainę, jak i Komisję Europejską.

Od grudnia ubiegłego roku Ukraina dwukrotnie wnioskowała o dostawy węgla z Australii, a rząd federalny wyraził niechęć do ich realizacji. Mimo że na początku pełnoskalowej inwazji Rosji Australia dostarczała węgiel do Ukrainy.

Teraz jednak rząd przeznaczy dodatkowe 31 milionów dolarów na wsparcie – 20 milionów dolarów do funduszu energetycznego oraz 11 milionów dolarów na dodatkową pomoc humanitarną.

Minister spraw zagranicznych Australii Penny Wong oświadczyła, że wysłanie pieniędzy, a nie węgla, jest po prostu tańsze i łatwiejsze.

„Jeśli wysyłasz węgiel z Australii, masz koszty transportu i ubezpieczenia. W rzeczywistości ta kwota pieniędzy, jeśli Ukraina zdecyduje się wydać ją na węgiel, da równoważną ilość węgla w porównaniu z tym, co widzieliśmy wcześniej. Ale to pozwoli Ukrainie samodzielnie zdecydować, gdzie najlepiej zastosować te środki” – powiedziała Wong.

„To jest wojna, a reakcja Australii na prośby Ukrainy musi być szybka, a nie rozciągnięta w czasie i opóźniona” – podano w komunikacie.

Fundusze humanitarne w wysokości 11 milionów dolarów będą przede wszystkim przekazane do Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej, które zajmuje się takimi potrzebami jak żywność, woda i schronienie.

Jak podano, od początku pełnoskalowej inwazji Australia udzieliła Ukrainie wsparcia w wysokości 655 milionów dolarów, z czego 540 milionów dolarów stanowi pomoc wojskowa.

W marcu minister obrony Australii Richard Marles poinformował, że jego kraj dołączył do koalicji dronów dla Ukrainy.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-