40% pieniędzy wydanych przez państwo na ukraińskie towary wraca do budżetu - Swyridenko

40% pieniędzy wydanych przez państwo na ukraińskie towary wraca do budżetu - Swyridenko

Ukrinform
Aż 40% środków, które Ukraina wydaje na zakup towarów własnej produkcji, wraca do budżetów państwa i samorządów w formie podatków i opłat.

Poinformowała o tym Pierwsza Wicepremier – Minister Gospodarki Julia Swyridenko podczas prezentacji polityki „Made in Ukraine” i katalogu producentów „Ukraiński Sprzęt dla Społeczności” – podaje korespondent Ukrinform.

Urzędnik przypomniał, że zgodnie z przyjętymi w 2021 r. nowelizacją przepisów o zamówieniach publicznych (tzw. ustawa lokalizacyjna) wprowadzono obowiązkowy wymóg minimalnego udziału składnika lokalnego (ukraińskiego) w kosztach towarów kupowanych w wydatek państwa. Obecnie udział ten powinien wynosić co najmniej 20% przy rocznym wzroście o 5% (łącznie do 40%).Jak dotąd ustawa dotyczy skomplikowanych maszyn i urządzeń o wartości przekraczającej 200 000 UAH – przede wszystkim wyrobów z zakresu inżynierii mechanicznej.

„Inżynieria mechaniczna zapewnia jeden z największych efektów mnożnikowych dla gospodarki w postaci miejsc pracy i podatków dla budżetu. Aż 40% środków wydanych przez państwo na ukraińskie towary wraca Ukraińcom w postaci wynagrodzeń oraz podatków i opłat” – podkreślił Swyridenko.

Zaprosiła społeczności ukraińskie i innych dużych konsumentów do aktywniejszego udziału w polityce „Made in Ukraine” i zakupu produktów krajowego przemysłu inżynieryjnego i przetwórczego.

„Celem polityki „Made in Ukraine” jest zmiana struktury gospodarki narodowej, zwiększenie udziału przemysłu przetwórczego w naszym PKB. Na razie jest to niestety dość niskie, niecałe 10%. Natomiast w krajach rozwiniętych, które dajemy za przykład, udział ten przekracza 20%. A naszym strategicznym zadaniem jest osiągnięcie takiego wskaźnika (co najmniej 20 proc.) w ciągu najbliższych dziesięciu lat” – zapewnił Pierwszy Wicepremier.

Podkreśliła, że ​​w ramach polityki „Made in Ukraine” tegoroczny budżet państwa przewiduje 45 miliardów hrywien na szereg instrumentów, które przyczynią się do wsparcia ukraińskiego producenta, rozwoju sektora realnego i tworzenia zrównoważony popyt na produkty krajowe.

Jak informowaliśmy, 26 lutego 2024 r. odbyła się prezentacja ogólnoukraińskiej platformy gospodarczej „Made in Ukraine”, utworzonej z inicjatywy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Skupiono się na zagadnieniu lokalizacji produkcji. Według wyliczeń Ministerstwa Gospodarki realizacja działań przewidzianych w programie powinna zapewnić dodatkowy wzrost tegorocznego PKB o 1%.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-