Ministrowie G7 poparli plan finansowania Ukrainy dochodami z rosyjskich aktywów - FT

Ministrowie G7 poparli plan finansowania Ukrainy dochodami z rosyjskich aktywów - FT

Ukrinform
Ministrowie finansów G7 poparli pomysł udzielenia Ukrainie pożyczki z gwarancją zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów, aby zapewnić finansowanie Kijowa po 2024 roku.

Jak podaje Ukrinform, poinformował o tym „Financial Times” po zapoznaniu się z projektem komunikatu ze spotkania ministerialnego.

Zaznacza się, że podstawą dyskusji ministrów była rozesłana w przeddzień spotkania w Stresie we Włoszech propozycja USA dotycząca udzielenia Ukrainie pożyczki w wysokości około 50 miliardów dolarów, która zostanie spłacona kosztem zysków z aktywów rosyjskiego banku centralnego w wysokości około 190 miliardów euro.

Obecnie rosyjskie aktywa są zamrożone w belgijskim centralnym depozycie papierów wartościowych Euroclear.

Jak wynika z projektu komunikatu, ministrowie „poczynili postępy” w sprawie możliwości utworzenia tego kredytu.

W dokumencie zapisano także, że opcje te zostaną zaprezentowane przywódcom G7 przed czerwcowym szczytem.

Według rozmówców zaznajomionych z dyskusjami, wiele szczegółów kredytu nie zostało jeszcze uzgodnionych, w tym jego wysokość, kto go udzieli oraz sposób jego zabezpieczenia w przypadku niespłacenia przez Ukrainę zadłużenia lub braku zysków.

Europejczycy są szczególnie zaniepokojeni „sprawiedliwym podziałem ryzyka” – stwierdzono, obawiając się, że Europa poniesie ciężar ryzyka finansowego i prawnego, a także odzwierciedli odwet ze strony Rosji, ponieważ większość aktywów jest utrzymywana na kontynencie europejskim.

Jak podaje Ukrinform, sekretarz skarbu USA Janet Yellen stwierdziła, że ​​istnieje możliwość, że państwa G7 wesprą wysiłki militarne Ukrainy poprzez udzielenie miliardowej pożyczki związanej z przejętymi rosyjskimi aktywami.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-