Ukraina nie używała materiałów nuklearnych do niewłaściwych celów – dochodzenie MAEA

Ukraina nie używała materiałów nuklearnych do niewłaściwych celów – dochodzenie MAEA

Ukrinform
Bezstronne dochodzenie MAEA potwierdziło, że na Ukrainie nie doszło do niewłaściwego użycia materiałów nuklearnych.

Według korespondenta Ukrinformu oświadczył to dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi podczas otwarcia ministerialnej części Międzynarodowej Konferencji na temat Fizycznego Bezpieczeństwa Jądrowego (ICONS 2024) w siedzibie Agencji w Wiedniu.

„Kiedy pojawiły się zarzuty naruszenia bezpieczeństwa nuklearnego (na Ukrainie – przyp. red.), MAEA przeprowadziła bezstronne i oparte na podstawach naukowych dochodzenie. Ustaliliśmy fakty, że nie doszło do niewłaściwego użycia materiałów nuklearnych, rozwiewając w ten sposób mgłę wojny i deeskalację napiętej sytuacji" - powiedział.

Dyrektor Generalny MAEA dodał, że siedem filarów fizycznego bezpieczeństwa jądrowego zostaje wzmocnionych „ogromnymi, ciągłymi wysiłkami MAEA na rzecz wsparcia Ukrainy”, w tym stałą obecnością ekspertów MAEA we wszystkich ukraińskich elektrowniach jądrowych, w tym w elektrowni jądrowej w Zaporożu, która znajduje się na linia frontu.

Jak podawał Ukrinform, kremlowska propaganda oraz oficjalne osoby i instytucje rosyjskie wielokrotnie oskarżały Ukrainę o rzekome wykorzystanie materiałów nuklearnych w celu stworzenia tzw. „brudnej bomby atomowej”. Na prośbę Rosji zwołano nawet posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby omówić te rosyjskie insynuacje.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-