Eksperci ONZ prognozują umiarkowany wzrost ukraińskiej gospodarki w 2024 roku

Eksperci ONZ prognozują umiarkowany wzrost ukraińskiej gospodarki w 2024 roku

Ukrinform
W ubiegłym roku gospodarka Ukrainy wzrosła o 5,3%, a ekonomiści ONZ przewidują umiarkowany wzrost w tym roku.

Jak informuje korespondent Ukrinformu w Nowym Jorku, wynika to z opublikowanego w czwartek Raportu o stanie i perspektywach gospodarki światowej w 2024 roku, przygotowanego przez Departament Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ (DESA), z Departamentu Analizy i Polityki Ekonomicznej Szantana Mukherjee oraz szefa działu globalnego monitorowania gospodarki DESA, Hamida Raszida.

„Na rok 2024 prognozowany jest umiarkowany wzrost” – stwierdza krótko i bez szczegółów raport o ukraińskiej gospodarce.

„Kiedy mówimy o Ukrainie, o tym, że w zeszłym roku tempo wzrostu PKB wzrosło o 5%, czy jest to powód do świętowania? Właściwie nie, ponieważ w poprzednim roku nastąpił 30-procentowy spadek, jedna trzecia gospodarki została zniszczona” – zauważył Raszid.

Według raportu „przewidywany koszt odbudowy Ukrainy po konflikcie” szacowany jest obecnie na 486 miliardów dolarów.

Ukraina otrzymuje pomoc na pokrycie deficytu budżetowego „od Unii Europejskiej, wielostronnych wierzycieli i innych stron” – czytamy w dokumencie.

Odpowiadając na pytanie Ukrinformu, dlaczego w raporcie wspomniano o „przedłużającej się wojnie na Ukrainie”, a nie wskazano, że jest to wojna Rosji z Ukrainą, jakby chodziło o jakiś konflikt wewnętrzny, Mukherjee powiedział: „W zeszłym roku pisaliśmy o inwazji na Ukrainę Federacji Rosyjskiej i używano wielu innych terminów A to jest bardzo krótki raport, w którym chcieliśmy oszczędnie używać słów. Dlatego nie wdawaliśmy się w szczegóły wojny, ale daliśmy minimalistyczny obraz jej konsekwencji gospodarczych.”

Jak podawał Ukrinform, ekonomiści ONZ poprawili prognozę światowej gospodarki na 2024 rok w porównaniu do styczniowych szacunków i uznają ją za „ostrożnie optymistyczną”. Według raportu, globalny wzrost gospodarczy w 2024 roku ma wynieść obecnie 2,7%, czyli o 0,3% więcej niż wskazywano w styczniowej prognozie, a w 2025 roku 2,8% (wzrost o 0,1%).


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-