Austria utworzyła specjalny fundusz o wartości 500 mln euro w celu wsparcia eksporterów pracujących z Ukrainą

Austria utworzyła specjalny fundusz o wartości 500 mln euro w celu wsparcia eksporterów pracujących z Ukrainą

Ukrinform
Ministerstwo Finansów Austrii uruchomiło specjalny fundusz kredytowy w Austriackim Banku Kontrolnym (OeKB) na łączną kwotę 500 mln euro w celu wsparcia operacji eksportowych z Ukrainą w ciągu najbliższych pięciu lat.

Poinformowało o tym w czwartek Federalne Ministerstwo Finansów Austrii, korespondent Ukrinformu.

„Rosja atakuje Ukrainę od ponad dwóch lat, co sprawia, że ​​jakikolwiek biznes z ukraińskimi firmami jest bardzo ryzykowny dla austriackich eksporterów i inwestorów. Dlatego Ministerstwo Finansów i Austriacki Bank Kontroli stworzyły warunki do wspierania austriackiego eksportu na Ukrainę, co byłoby w przeciwnym razie nie byłoby możliwe zrealizowanie w drodze specjalnej sytuacji dotyczącej ryzyka” – stwierdziła agencja.

Wsparcie zostanie zapewnione za pośrednictwem specjalnego „ukraińskiego” funduszu w OeKB utworzonego przez austriackie Ministerstwo Finansów w celu pokrycia ryzyka operacji eksportowych z krajem, w którym trwa wojna.

„Ma na celu zapewnienie 500 mln euro w ciągu najbliższych 5 lat na pokrycie operacji na Ukrainie. Pozyskanie środków od międzynarodowych instytucji finansowych mogłoby zwiększyć finansowanie do 1 miliarda euro. Około 100 mln euro rocznie jest przeznaczone na nowy biznes. Zostanie również otwarty możliwości dla austriackich eksporterów w odbudowie Ukrainy” – podało austriackie Ministerstwo Finansów.

Zwrócono uwagę, że w ramach istniejącej i sprawdzonej procedury promocji eksportu agencja promuje już operacje eksportowe na Ukrainę na łączną kwotę 3-5 mln euro z terminem płatności do 3 lat za pośrednictwem biura rozliczeniowego OeKB. Nowy mechanizm umożliwi szerszą dywersyfikację ryzyka przy inwestowaniu w sektorze publicznym Ukrainy w oparciu o gwarancje państwowe.

„Pozwoli nam to na realizację kluczowych dla Ukrainy inwestycji. Obejmują one zaopatrzenie w wodę pitną i ciepło, zaopatrzenie i modernizację sektora transportu w drogi, mosty i infrastrukturę kolejową, a także operacje dostawcze i inwestycje, takie jak wspólne warsztaty dla remontu autobusów, tramwajów i pociągów” – powiedział austriacki minister finansów Magnus Brunner.

Jak podawał Ukrinform, Narodowy Bank Ukrainy wraz z partnerami pracuje nad uruchomieniem mechanizmu ubezpieczenia ryzyka wojny; regulator planuje zakończyć prace nad projektem ustawy regulującej ten mechanizm do czerwca i ma nadzieję, że zacznie on działać już w tym roku.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-