Modernizacja elektrowni cieplnych i rozwój „zielonej” energetyki: Naftogaz i Swedfund zadeklarowały współpracę

Modernizacja elektrowni cieplnych i rozwój „zielonej” energetyki: Naftogaz i Swedfund zadeklarowały współpracę

Ukrinform
NJSC Naftogaz Ukrainy i szwedzka instytucja finansowa Swedfund International AB podpisały memorandum o współpracy przy projektach modernizacji elektrociepłowni i rozwoju energetyki odnawialnej na Ukrainie.

Jak podaje Ukrinform, poinformowała o tym służba prasowa Naftohazu.

„Dokument stanowi, że Swedfund, za pośrednictwem swojego Akceleratora Projektów, zapewni finansowanie w postaci dotacji na przeprowadzanie technicznych i ekonomicznych studiów wykonalności w celu promocji odpowiednich projektów priorytetowych” – czytamy w komunikacie.

Należy zauważyć, że akcelerator projektu Swedfund ma na celu wzmocnienie zdolności do opracowywania projektów i przeprowadzania zrównoważonych zamówień w procesie przechodzenia Ukrainy na zrównoważony, neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla model systemu energetycznego.

„W skład Grupy Naftogaz wchodzi szereg elektrowni cieplnych, które przekazało nam państwo. Są one w trudnym stanie i wymagają modernizacji. Ponadto jesteśmy zainteresowani rozwojem projektów w obszarze energetyki wiatrowej i transformacją od wykorzystania kotłów gazowych w elektrowniach cieplnych po np. kotły na zielone paliwo Jesteśmy bardzo wdzięczni firmie Swedfund za chęć wspierania nas na tej drodze” – komentuje Oleksij Czernyszow, szef Grupy Naftogaz.

Ze swojej strony dyrektor akceleratora projektów Swedfund Stefan Falk podkreślił, że instytucja kładzie podwaliny pod bardziej zrównoważone projekty infrastrukturalne w obszarach cyfryzacji, zaopatrzenia w wodę, usuwania odpadów i energii. „Wsparcie państwowego Naftohazu w procesie wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i długoterminowego przejścia kraju na neutralność emisyjną jest ważnym elementem tej układanki” – powiedział.

Swedfund to szwedzka publiczna instytucja finansowa założona w 1979 roku. Ich misją jest walka z ubóstwem poprzez inwestowanie w krajach rozwijających się. Dokonują inwestycji w energię i klimat, opiekę zdrowotną, aby dotrzeć do małych i średnich przedsiębiorstw.

Instytucją zarządza szwedzkie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Innowacji. Działalność finansowana jest częściowo z dokapitalizowania, za które odpowiada szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, oraz ze zwrotu środków z własnego portfela. W sumie Swedfund dokonał ponad 240 inwestycji w ponad 60 krajach.

Jak informowaliśmy, podczas spotkania z prezesem azerbejdżańskiego koncernu naftowo-gazowego SOCAR Rovshanem Najafem prezes zarządu NJSC „Naftogaz Ukrainy” Oleksij Czernyszow omówił perspektywy współpracy między spółkami, w szczególności w zakresie magazynowania gazu.

Aktualności partnerów


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-