NBU: W kwietniu na rynku pojawił się jeden nowy uczestnik  pozabankowych usług finansowych, 12 - opuściło rynek

NBU: W kwietniu na rynku pojawił się jeden nowy uczestnik pozabankowych usług finansowych, 12 - opuściło rynek

Ukrinform
W kwietniu 2024 r. liczba niebankowych uczestników rynku finansowego spadła do 1045, pojawił się jeden nowy uczestnik, a 12 opuściło rynek.

Jak podaje Ukrinform, poinformowała o tym służba prasowa NBU.

„Z rejestrów wykluczono osiem spółek finansowych i dwa lombardy, a z inicjatywy wnioskodawcy wykreślono dwóch ubezpieczycieli. Do rejestru wpisano także jednego brokera ubezpieczeniowego” – czytamy w komunikacie.

W szczególności w kwietniu spadła liczba niebankowych uczestników rynku finansowego z 1056 (stan na dzień 31 marca 2024 r.) do 1045 (stan na dzień 30 kwietnia 2024 r.).

Liczba banków pozostała na niezmienionym poziomie 63.

W kwietniu trzem spółkom finansowym i dwóm ubezpieczycielom cofnięto siłą wszystkie licencje, a pięciu kolejnym spółkom finansowym i dwóm lombardom cofnięto licencje dobrowolnie (na podstawie złożonych wniosków). W przypadku siedmiu spółek finansowych Narodowy Bank Ukrainy zgodził się na zawężenie zakresu licencji na działalność polegającą na świadczeniu usług finansowych.

Według stanu na 30 kwietnia na rynku pozabankowych usług finansowych działało 581 firm finansowych (w marcu było ich 589), 84 ubezpieczycieli majątkowych (było ich 86), 12 ubezpieczycieli na życie (liczba się nie zmieniła), 1 ubezpieczyciel o specjalnym statusie, 121 lombardów (było ich 123), 127 spółdzielczych kas pożyczkowych (liczba się nie zmieniła), 5 leasingodawców (liczba się nie zmieniła), 40 brokerów ubezpieczeniowych (było ich 39), 74 firmy windykacyjne (liczba nie zmieniło się).

Ponadto na rynku rozpoznawalnych jest 18 grup bankowych (liczba się nie zmieniła) i 22 niebankowe grupy finansowe (poprzednio było ich 21).

Na rynku płatności funkcjonuje 18 systemów płatności tworzonych przez rezydentów, w tym państwowe (liczba się nie zmieniła) oraz 15 międzynarodowych systemów płatności tworzonych przez nierezydentów (liczba się nie zmieniła).

Jednocześnie na rynku działają dostawcy finansowych usług płatniczych, w tym 20 instytucji płatniczych (liczba się nie zmieniła), 12 instytucji finansowych posiadających uprawnienia do świadczenia usług płatniczych (liczba się nie zmieniła), jeden bank – emitent pieniądza elektronicznego (ilość nie uległa zmianie) i jeden operator pocztowy (bez zmian ilościowych).

Pozostałe podmioty działające na rynku płatniczym to 41 agentów handlowych (było ich 40) oraz 36 technologicznych operatorów usług płatniczych (liczba nie uległa zmianie). Informacje o wszystkich uczestnikach rynku płatniczego dostępne są tutaj.

W kwietniu do Narodowego Banku Urainy wpłynęły 372 wnioski od uczestników rynku o podjęcie działań rejestracyjnych i licencyjnych. Liczba zapytań dotyczących firm finansowych, lombardów i leasingodawców wyniosła 247, ubezpieczycieli – 79, SKOK-ów i firm windykacyjnych – 24, banków – 20, operatorów usług płatniczych – 2.

Jak informowaliśmy, w marcu 2024 roku liczba niebankowych uczestników rynku finansowego spadła do 1056, na rynku pojawiło się dwóch nowych graczy, a sześciu opuściło rynek.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-