Ministerstwo Gospodarki prognozuje tegoroczny wzrost PKB o 4,6%

Ministerstwo Gospodarki prognozuje tegoroczny wzrost PKB o 4,6%

Ukrinform
Pomimo wojny gospodarka Ukrainy w 2024 roku prawdopodobnie wzrośnie o około 4,6%, choć rosyjskie ataki rakietowe mogą ten wynik pogorszyć.

Jak poinformował korespondent Ukrinformu, taką prognozę przedstawiła Pierwsza Wicepremier – Minister Gospodarki Julia Swyridenko, otwierając Kijowskie Forum Dnia Inwestycji.

Urzędniczka przypomniała, że po znaczącym spadku gospodarki – o prawie 30% w 2022 r. – w ubiegłym roku rozpoczął się wzrost, który wyniósł co najmniej 5,3%.

„Oczekujemy, że w tym roku gospodarka będzie kontynuować ożywienie – co najmniej o 4,5-4,6%. Oczywiście wskaźniki mogą się pogorszyć ze względu na ataki rakietowe, przede wszystkim na ukraińską infrastrukturę energetyczną, ale nasza podstawowa prognoza nadal utrzymuje się na poziomie 4,6%” – powiedziała Swyridenko.

Jej zdaniem rozwój krajowego przemysłu zbrojeniowego zapewni taki wzrost. Ministerstwo Gospodarki wyliczyło, że zlokalizowanie połowy budżetu przeznaczonego na zakup broni i utworzenie w naszym kraju wspólnej produkcji z firmami zagranicznymi zapewni dodatkowy wzrost PKB o co najmniej 3,6%.

„Już zeszłoroczne wskaźniki pokazały, że przynajmniej 1% wzrostu produktu krajowego brutto zapewnił właśnie rozwój kompleksu wojskowo-przemysłowego” – wyjaśnił pierwszy wicepremier.

Drugim motorem wzrostu gospodarczego nazwała rozwój eksportu i poprawę korytarzy transportowych. W szczególności mówimy o rozszerzeniu korytarza morskiego nie tylko na produkty rolne, ale także na inne rodzaje produktów eksportowych, w tym wyroby hutnicze, a także towary o wysokiej wartości dodanej.

„To dla nas niezwykle ważne. Jak, oczywiście, rozbudowa potencjału energetycznego Ukrainy, rozwój nowych mocy energetycznych. Musimy budować i rozwijać zdecentralizowaną, wysoce zwrotną generację” – podkreśliła Swyridenko.

Jej zdaniem trwające mimo wszystko ożywienie gospodarcze jest ważnym argumentem za inwestowaniem na Ukrainie nawet w tak trudnych warunkach. Przecież historia zna niewiele krajów, które będąc w stanie wojny wykazały wzrost gospodarczy.

Uczestnicy Kijowskiego Forum Dnia Inwestycji, zorganizowanego przez Ministerstwo Gospodarki przy wsparciu programu USAID „Konkurencyjna Gospodarka Ukrainy”, dyskutowali o znaczeniu inwestowania na Ukrainie obecnie, prezentowali konkretne projekty i wyrażali swoją wizję rozwiązania problemów finansowania i ubezpieczania biznesu w warunkach wojennych.

Jak podawał Ukrinform, MFW przewiduje w tym roku wzrost realnego produktu krajowego brutto Ukrainy o 3,2%. W 2025 r. tempo powinno przyspieszyć do 6,5%, a do 2029 r. – ustabilizować się na poziomie 4,5% rok do roku. Według wyników z 2022 r. spadek gospodarczy wyniósł 29%.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-