Ukraina osiągnęła przedwojenne wielkości eksportu – Minister Gospodarki

Ukraina osiągnęła przedwojenne wielkości eksportu – Minister Gospodarki

Ukrinform
W kwietniu Ukraina wyeksportowała rekordową liczbę 13 mln ton produktów; w ujęciu pieniężnym eksport sięgnął 3,3 miliarda dolarów.

Jak podaje Ukrinform, poinformowały o tym służby prasowe Ministerstwa Gospodarki.

„Według kwietniowych wyników mamy rekordowy wolumen eksportu od czasu zakrojonej na szeroką skalę inwazji Rosji na Ukrainę – 13,1 mln ton. To o 1,3 mln ton więcej niż w marcu. I więcej niż Ukraina wyeksportowała w lutym 2022 r. Kontynuujemy prace nad zwiększeniem wolumenu eksportu, przede wszystkim nie surowców” – powiedziała Pierwszy Wicepremier Ukrainy – Minister Gospodarki Julia Swyridenko.

Jej zdaniem na wzrost wskaźników eksportu wpłynęło w szczególności otwarcie latem ubiegłego roku alternatywnego korytarza morskiego, który umożliwia Ukrainie eksport m.in. zbóż i metali.

Program ubezpieczeń statków UNITY, stworzony wspólnie z rządem brytyjskim i grupą firm ubezpieczeniowych, również przyczynia się do wykorzystania potencjału eksportowego Ukrainy.

Pozytywnie na eksport wpłynęło zwiększenie przepustowości „linii solidarności”, przede wszystkim z Mołdawią i Rumunią, a także poprawa warunków transportu towarów koleją do portów naddunajskich.

Jak informowaliśmy, 1 marca w Londynie, w ramach wizyty ukraińskiej delegacji w Wielkiej Brytanii, ogłoszono rozszerzenie Programu niedrogiego ubezpieczenia statków UNITY, który jest realizowany przez Marsha McLennana i Lloyd's of London wspólnie z rządem Ukrainy.

W ramach programu można ubezpieczyć nie tylko transport morski zboża i innych ważnych produktów spożywczych, ale także statki przewożące wszelkie ładunki niemilitarne, w tym metale; ubezpieczenie jest również dostępne dla przesyłek kontenerowych.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-