Kapitalizacja rynku gruntów rolnych na Ukrainie wzrosła w tym roku o ponad 200 miliardów hrywien – KSE

Kapitalizacja rynku gruntów rolnych na Ukrainie wzrosła w tym roku o ponad 200 miliardów hrywien – KSE

Ukrinform
W pierwszym kwartale 2024 roku kapitalizacja rynku gruntów rolnych wzrosła o ponad 200 miliardów UAH, w szczególności dzięki udziałowi podmiotów prawnych.

Jak podaje Ukrinform, o tym poinformowało Centrum Badań Żywności i Zagospodarowania Ziemi – KSE Agrocentr.

Należy zauważyć, że w pierwszym kwartale zawarto 25,7 tys. umów kupna i sprzedaży działek rolnych o łącznej powierzchni 58,8 tys. ha, czyli o 7% więcej niż w poprzednim kwartale – jest to rekordowa liczba umów kupna i sprzedaży działek rolnych w całym okresie trwania inwazji na pełną skalę.

„Według wyników pierwszych trzech miesięcy tego roku średnioważona cena hektara gruntów rolnych wzrosła o 11,2%. O ile w czwartym kwartale ubiegłego roku wynosiła 37,7 tys. UAH/ha, to w pierwszych trzech miesiącach wzrosła do 42 tys. UAH/ha. Tym samym od początku bieżącego roku kapitalizacja rynku gruntów rolnych wzrosła o 202,5 ​​miliarda hrywien” – czytamy w raporcie.

Według oceny Centrum Badawczego, w okresie styczeń-marzec 2024 r. 436 osób prawnych zakupiło 2957 działek rolnych o łącznej powierzchni 8,5 tys. ha. Jednocześnie nieco mniej niż połowa transakcji miała miejsce dokładnie w marcu 2024 r., kiedy to 276 osób prawnych skorzystało z prawa nabycia gruntów rolnych i nabyło 1253 działki o łącznej powierzchni 3,5 tys. ha.

Zdaniem analityków, pod koniec ubiegłego roku część ekspertów wyraziła obawy, że duzi gracze zgromadzą znaczne obszary gruntów rolnych.

„Udział osób prawnych w rynku gruntów rolnych w pierwszym kwartale wyniósł zaledwie 14,5%, natomiast reszta transakcji, podobnie jak poprzednio, odbywa się pomiędzy osobami fizycznymi. Jednocześnie otwarcie dostępu do rynku gruntów rolnych dla osób prawnych pozytywnie wpływa nie tylko na płynność, ale także na przejrzystość rynku” – dodał ekspert KSE Agrocentrum Roman Neiter.

Jak informowaliśmy, od czasu otwarcia rynku i według stanu na koniec I kwartału 2024 r., dokonano transakcji kupna-sprzedaży 114, 8 tys. działek o ogólnej powierzchni 347, 2 tys. ha., które były wcześniej objęte moratorium.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-