Wielka Brytania przeznacza dla Ukrainy największy w historii pakiet pomocowy

Wielka Brytania przeznacza dla Ukrainy największy w historii pakiet pomocowy

Ukrinform
We wtorek 23 kwietnia premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak uda się do Polski, gdzie w szczególności zamierza ogłosić największy w historii pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.

O tym informuje strona internetowa brytyjskiego rządu, podaje Ukrinform.

Sunak ogłosi znaczące zwiększenie wsparcia wojskowego dla Ukrainy, w tym dodatkowe fundusze wojskowe o wartości 500 mln funtów i największą w historii dostawę niezbędnego sprzętu.

„Ukraina stoi w obliczu zagrożenia dla swojego istnienia, w miarę jak Rosja kontynuuje barbarzyńską inwazję, która zagraża bezpieczeństwu i stabilności całej Europy” – czytamy na stronie internetowej rządu.

Ogłoszone dzisiaj dodatkowe fundusze zwiększą w tym roku finansowym łączną pomoc wojskową Wielkiej Brytanii dla Ukrainy do 3 miliardów funtów i zostaną wykorzystane do szybkiego dostarczenia bardzo potrzebnej amunicji, sprzętu obrony powietrznej, dronów i wsparcia inżynieryjnego. Drony zostaną zakupione w Wielkiej Brytanii.

Ministerstwo Obrony wyśle ​​także z Wielkiej Brytanii największy w historii Ukrainy pakiet sprzętu, w skład którego wchodzi: 60 jednostek pływających, w tym łodzie desantowe i nurkowe, działa morskie, ponad 1600 rakiet szturmowych i przeciwlotniczych, a także dodatkowe rakiety dalekiego zasięgu Storm Shadow, ponad 400 pojazdów, w tym 160 pojazdów Husky, 162 pojazdów opancerzonych i 78 pojazdów terenowych oraz prawie 4 miliony amunicji do broni ręcznej.

„Obrona Ukrainy przed ambicjami Rosji ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i całej Europy. Jeśli Putinowi uda się odnieść sukces w tej wojnie, nie zatrzyma się na polskiej granicy. Siły zbrojne Ukrainy w dalszym ciągu dzielnie walczą, ale teraz potrzebują naszego wsparcia. Dzisiejszy pakiet pomoże zapewnić Ukrainie wszystko, czego potrzebuje do walki z Rosją” – powiedział Sunak.

Lider brytyjskiego rządu w Polsce spotka się z premierem Donaldem Tuskiem, gdzie w Warszawie przywódcy będą prowadzić rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, w szczególności na temat bezpieczeństwa europejskiego i wsparcia dla Ukrainy.

Jak podaje Ukrinform, Wielka Brytania przeznaczyła niedawno prawie 150 mln funtów na wzmocnienie ukraińskiego sektora energetycznego.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-