Transfer dochodów z majątku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę: na Litwie mówią, że pozostały „tylko rozwiązania techniczne”

Transfer dochodów z majątku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę: na Litwie mówią, że pozostały „tylko rozwiązania techniczne”

Ukrinform
Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielus Landsbergis uważa, że ​​Komisja Europejska i Rada Europy są bliskie podjęcia decyzji o przeznaczeniu dla Ukrainy zysków uzyskanych z zamrożonych rosyjskich aktywów.

Według niego instytucje te muszą „znaleźć jedynie rozwiązania techniczne”. Jak podaje Ukrinform, poinformowało o tym Delfi.

„Dyskusja jeszcze się nie zakończyła. Ale są pewne kroki do przodu... I teraz dyskutuje się, czy ten procent (dochody z zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej – red.) można wykorzystać na odbudowę Ukrainy. I jeśli to możliwe, z którego roku należy wziąć zysk – bieżący, zarobiony od początku wojny lub nawet wcześniej” – powiedział reporterom Landsbergis na konferencji prasowej.

Uważa, że ​​takie rozwiązanie zostanie znalezione, ponieważ deklaracja polityczna G7 nadała ton polityczny w tym kierunku.

Jednocześnie szef MSZ przyznał, że część wstępnych rozmów nie przyniosła rezultatów, „ale pewne tendencje w dyskusji pokazują, że są podstawy (do optymizmu – przyp. red.)”.

We wtorek Rada Europy przyjęła uchwałę w sprawie wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów w celu odbudowy Ukrainy i utworzenia Międzynarodowego Mechanizmu Kompensacyjnego w celu realizacji tego procesu.

Jak podawał Ukrinform, w marcu Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell zaproponował, aby 90% zamrożonych rosyjskich środków zostało przeznaczone na zakup broni dla Ukrainy, a 10% na odbudowę kraju.

Zakłada się, że w przypadku zatwierdzenia propozycji Ukraina może otrzymać 2,6 mld euro już w 2024 r., a pierwszy miliard trafi do kraju już w lipcu. Obecnie w Belgii zamrożone zostały aktywa rosyjskiego banku centralnego na kwotę 190 mld euro.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-