MFW prognozuje wzrost gospodarczy Ukrainy w tym roku do 3,2%

MFW prognozuje wzrost gospodarczy Ukrainy w tym roku do 3,2%

Ukrinform
Międzynarodowy Fundusz Walutowy oczekuje, że tempo wzrostu gospodarczego Ukrainy w tym roku wyniesie 3,2%, a w przyszłym wzrośnie do 6,5%.

Tak wynika z raportu „World Economic Outlook” (WEO), zaprezentowanego podczas wiosennych spotkań MFW i Banku Światowego w Waszyngtonie, podaje korespondent Ukrinformu.

W części raportu WEO dotyczącej krajów europejskich odnotowano, że w 2024 r. realny PKB Ukrainy wyniesie o 3,2%. Ponadto wskaźnik za ubiegły rok został zrewidowany przez Fundusz i wzrósł na koniec roku do 5% - wobec wcześniej oczekiwanych 4,5%.

W przyszłym roku prognozowany jest znaczny wzrost realnego PKB Ukrainy – do 6,5%.

MFW przedstawił także prognozy oparte na innych wskaźnikach.

W szczególności wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich na Ukrainie może spaść z 12,9 w 2023 r. do 6,4 obecnie. W przyszłym roku wskaźnik ten ma kształtować się na poziomie 7,6.

Ponadto oczekuje się zmiany prognoz dotyczących salda rachunku bieżącego Ukrainy z „minus” 5,5 w ubiegłym roku do „minus” 5,7 na podstawie bieżących wyników. W 2025 roku tendencja ta będzie kontynuowana – do „minus” 8,2.

Stopa bezrobocia spadnie z 19,1 w 2023 r. do 14,5 w tym roku. W 2025 roku prognozuje się go na poziomie 13,8.

Jak podawał Ukrinform, MFW spodziewa się w tym roku wyższego wzrostu gospodarki światowej w porównaniu do ogłaszanych wcześniej prognoz. Fundusz zauważył, że lokomotywą są gospodarki kilku krajów, w szczególności Stanów Zjednoczonych.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-