Unia Europejska przekazała Ukrainie 167 generatorów

Unia Europejska przekazała Ukrainie 167 generatorów

Ukrinform
W ramach odpowiedzi na ataki Federacji Rosyjskiej na infrastrukturę energetyczną Ukrainy Unia Europejska wysłała do kraju 157 generatorów różnego typu i kolejnych 10 dużych generatorów o mocy 1 megawata.

Jak podał Ukrinform, poinformowano o tym na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

„W odpowiedzi na prośbę Ukrainy o pomoc Austria, Niemcy, Szwecja i Holandia zaoferowały 157 generatorów różnej wielkości w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Aby jeszcze bardziej wzmocnić ukraińską infrastrukturę energetyczną, UE dostarczyła także 10 generatorów dużej mocy (1MW) z własnych rezerw w ramach rescEU (unijny program ochrony ludności – przyp. red.), którego koszt to 3,57 mln euro. Każdy z tych potężnych generatorów może w sytuacji awaryjnej zapewnić energię elektryczną średniej wielkości szpitalowi” – ​​czytamy w raporcie.

Jak zauważył w tej kwestii europejski komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczych, po serii ukierunkowanych rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu, UE nieprzerwanie pracuje, aby pomóc Ukrainie w utrzymaniu stabilnych dostaw energii elektrycznej i wyeliminowaniu skutków tych ataków.

„Rosyjskie plany zbombardowania Ukrainy w celu wpędzenia jej w totalne zaciemnienie nie powiodą się” – zauważył europejski komisarz.

Wyraził wdzięczność rządom Austrii, Niemiec, Szwecji i Holandii, które natychmiast odpowiedziały na apel Ukrainy o pomoc w przezwyciężeniu skutków rosyjskich ataków.

Jak stwierdzono w komunikacie, Centrum Koordynacji UE ds. Sytuacji Nadzwyczajnych pozostaje w ścisłym kontakcie z władzami Ukrainy i jest gotowe w dalszym ciągu udzielać Ukrainie dalszej pomocy w zakresie dostaw energii.

Jak podawał Ukrinform, premier Denys Szmyhal powiedział, że w ostatnich tygodniach Rosja zniszczyła 80% elektrociepłowni naszego państwa.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-