Ukraina otrzymała w marcu preferencyjne finansowanie od partnerów o wartości 9 miliardów dolarów – Ministerstwo Finansów

Ukraina otrzymała w marcu preferencyjne finansowanie od partnerów o wartości 9 miliardów dolarów – Ministerstwo Finansów

Ukrinform
W marcu 2024 r. do funduszu ogólnego Budżetu Państwa Ukrainy trafiło ok. 9 mld dolarów finansowania zewnętrznego.

Jak podaje Ukrinform, o tym poinformowała służba prasowa Ministerstwa Finansów.

Należy zauważyć, że wśród darczyńców: UE – 4,9 mld dolarów (finansowanie koncesyjne), Kanada – 1,5 mld dolarów (finansowanie koncesyjne), Japonia – 1,1 mld dolarów amerykańskich (finansowanie koncesyjne), MFW – 880 mln dolarów USA (finansowanie koncesyjne ) i Wielkiej Brytanii – 515 mln USD (finansowanie preferencyjne).

Pierwszą transzą w ramach nowego Funduszu na rzecz Ukrainy są środki z UE. Wpisują się także w finansowanie przejściowe, którego łączna wartość sięga 6 miliardów euro. Mechanizm finansowania przejściowego pozwala zabezpieczyć pilne potrzeby budżetu do czasu ostatecznego zatwierdzenia Planu Ukrainy dla Instrumentu Ukraina.

Japonia przekazała pomoc finansową za pośrednictwem mechanizmów Banku Światowego. W szczególności do budżetu państwa trafiło 882 mln dolarów – część pożyczki na wsparcie polityki rozwojowej „Podstawy wzrostu” (DPL), 230 mln dolarów – środki w ramach projektu „Awaryjny projekt zapewnienia włączającego wsparcia na rzecz odbudowy rolnictwa Ukrainy (ARISE)”.

Kredyt uprzywilejowany z Kanady przyszedł w ramach trzeciej umowy dodatkowej, będącej kontynuacją umowy podpisanej 8 sierpnia 2022 roku.

Finansowanie z MFW stanowi czwartą transzę w ramach programu Enhanced Financing Facility (EFF). Ukraina pozyskała już ok. 5,4 mld dolarów z 15,6 mld dolarów przewidzianych w tym programie.

Finansowanie preferencyjne z Wielkiej Brytanii jest częścią pożyczki na wsparcie polityki rozwojowej „Podstawy wzrostu” poprzez mechanizm Banku Światowego.

Jak informowaliśmy, w okresie styczeń-luty 2024 r. Ministerstwo Finansów pozyskało 1,2 mld dolarów w postaci dotacji i preferencyjnego finansowania od partnerów międzynarodowych.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-