Ambasadorowie UE przyjęli doprecyzowanie kontynuacji „systemu bezwizowego handlu” dla Ukrainy

Ambasadorowie UE przyjęli doprecyzowanie kontynuacji „systemu bezwizowego handlu” dla Ukrainy

Ukrinform
Stali przedstawiciele UE zatwierdzili dziś przedłużenie na przyszły rok tzw. autonomicznych środków handlowych (bezwizowego handlu) dla Ukrainy z jednym wyjaśnieniem dotyczącym warunków stosowania ograniczeń ochronnych.

Korespondenta Ukrinformu poinformowała wczoraj o tym belgijska prezydencja UE.

„Ambasadorzy właśnie przyjęli nowy tekst kompromisowy zaproponowany przez prezydencję. Kompromis ten pozostaje niezmieniony w stosunku do tekstu przyjętego tydzień temu podczas trójstronnych negocjacji, z jednym dodatkiem: określony okres (średni wolumen handlu między UE a Ukrainą – przyp. red.) na uruchomienie mechanizmu ochronnego zostanie wydłużony do drugiej połowa 2021 roku. Komisja Europejska wzmocni także nieco sformułowania we własnej deklaracji” – poinformowała belgijska prezydencja UE.

Jak zauważył przedstawiciel rządu belgijskiego, negocjacje, które odbyły się dzisiaj w celu znalezienia tej bardzo delikatnej równowagi pomiędzy kontynuacją pomocy dla Ukrainy a ochroną rynku wewnętrznego UE, pokazały „doskonałego ducha kompromisu” pomiędzy państwami członkowskimi UE.

Zgodnie z zapowiedzią, ponieważ uzgodniony tekst różni się od przyjętego wspólnie z Parlamentem Europejskim w zeszłym tygodniu, belgijska prezydencja w UE ponownie przedłoży uzgodniony tekst do dodatkowego zatwierdzenia przez Parlament Europejski.

„Rozumiemy, że po weekendzie wielkanocnym będziemy mogli dowiedzieć się więcej od Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że osiągnięty kompromis jest krokiem w kierunku wyznaczonym przez mandat negocjacyjny Parlamentu Europejskiego. Prace te muszą postępować bardzo szybko, abyśmy otrzymali zielone światło od Parlamentu Europejskiego i zapewnili terminową kontynuację autonomicznych środków handlowych (z Ukrainą) od 6 czerwca” – poinformowała belgijska prezydencja UE.

Jak informowaliśmy, 20 marca br. przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Rady UE osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie przedłużenia o kolejny rok środków liberalizacji handlu dla Ukrainy w warunkach wojny rosyjskiej, do 5 czerwca 2025 r. przy jednoczesnym

wprowadzeniu środków ochronnych na import niektórych rodzajów żywności z Ukrainy.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-