Unijni posłowie zgodzili się na przedłużenie „handlu bezwizowego” z Ukrainą i Mołdawią

Unijni posłowie zgodzili się na przedłużenie „handlu bezwizowego” z Ukrainą i Mołdawią

Ukrinform
Komitet Stałych Przedstawicieli UE uzgodnił dziś mandat do negocjacji w sprawie kontynuacji zawieszenia stosowania ceł i opłat na przywóz towarów z Ukrainy i Mołdawii.

Jak podaje Ukrinform, taka informacja została dziś upubliczniona na stronie internetowej Rady Europejskiej.

„Ambasadorowie państw członkowskich UE zgodzili się dziś na mandat Rady UE do negocjacji w sprawie dwóch wniosków legislacyjnych, których celem jest przedłużenie (reżimu) o kolejny rok zawieszenia ceł importowych i kontyngentów na eksport towarów z Ukrainy i Mołdawii do UE” – czytamy w dokumencie.

W szczególności propozycje dotyczące tzw. „autonomicznych środków handlowych” przewidują zawieszenie ceł i kontyngentów na import z Ukrainy do UE na kolejny rok, od 6 czerwca 2024 roku do dnia 5 czerwca 2025 r. Jednocześnie propozycje przewidują wzmocnienie ochrony w zakresie handlu „wrażliwymi” produktami rolnymi, wzmocnienie środków ochronnych uwzględnionych już w obowiązujących przepisach regulacyjnych (Dokument UE 2023/1077) oraz wprowadzenie nowych takich środków w przypadku niektórych „wrażliwych” produktów rolnych produkty.

W przypadku Mołdawii proponuje się przedłużenie zawieszenia ceł i kontyngentów handlowych od 25 lipca 2024 r do 24 lipca 2025 r., również z możliwością wzmocnienia środków ochronnych w odniesieniu do produktów rolnych.

„Niesprowokowana i nieuzasadniona agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie w dalszym ciągu ma szeroki negatywny wpływ zarówno na Ukrainę, jak i Mołdawię. Zgadzając się na kontynuację tych działań, pokazujemy nasze zdecydowane wsparcie dla Ukrainy i Mołdawii, chroniąc jednocześnie rynek krajowy przed nadmiernym wzrostem importu niektórych wrażliwych produktów rolnych” – powiedział Minister Spraw Zagranicznych Spraw przewodniczącej UE Belgii, Aji Liabiba.

Jak zauważono, środki handlowe bezcłowe pomogą wzmocnić i wesprzeć handel UE z Ukrainą i Mołdawią, a także z resztą świata, a także przyczynią się do stworzenia warunków dla stopniowej integracji Ukrainy z rynkiem wewnętrznym UE.

Dnia 31 stycznia 2024 r. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis przedstawił propozycje Komisji Europejskiej dotyczące przedłużenia na kolejny rok bezcłowego handlu z Ukrainą i Mołdawią. Komitet Stałych Przedstawicieli UE przyjął tekst propozycji Komisji Europejskiej bez żadnych modyfikacji, mając na uwadze osiągnięcie porozumienia w sprawie dokumentu i oczekiwanie na przyjęcie tych propozycji przez Parlament Europejski w pierwszym czytaniu.

Oczekuje się, że Komisja Handlu Zagranicznego Parlamentu Europejskiego będzie głosować nad proponowanymi propozycjami 7 marca 2024 r. Parlament Europejski wyrazi swoje stanowisko w pierwszym czytaniu podczas sesji plenarnej w kwietniu 2024 r.

Zanim nowe przepisy regulacyjne wejdą w życie, muszą zostać formalnie przyjęte przez Radę UE, podpisane przez przedstawicieli Rady UE i Parlamentu Europejskiego oraz opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE.

Jak informowaliśmy, wczoraj w Brukseli odbyło się kolejne spotkanie Platformy Koordynacyjnej ds. Organizacji Ukraińskiego Eksportu Rolnego pod przewodnictwem Michaela Hagera, szefa gabinetu wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa. Podczas tego spotkania Komisja Europejska przedstawiła przegląd propozycji rozszerzenia środków handlu autonomicznego, które obejmują wzmocnione środki ochronne w odniesieniu do produktów „wrażliwych”. Dodatkową innowacją w tego typu środkach ochronnych jest możliwość ich stosowania w oparciu o informacje o destabilizacji rynku w jednym lub kilku państwach członkowskich UE.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-