UE przeznaczyła 83 mln euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy i Mołdawii

UE przeznaczyła 83 mln euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy i Mołdawii

Ukrinform
Komisja Europejska ogłosiła decyzję o udzieleniu dodatkowej pomocy humanitarnej Ukrainie i Mołdawii w wysokości 83 mln euro – w celu przezwyciężenia skutków rosyjskiej agresji i złagodzenia sytuacji poprzez zapewnienie wysiedleńców.

O tym informuje strona internetowa KE – podaje Ukrinform.

„Komisja Europejska ogłosiła dzisiaj przeznaczenie 83 mln euro pomocy humanitarnej na wsparcie ofiar agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie w 2024 r. Rosja przeprowadza ukierunkowane ataki na kluczową infrastrukturę energetyczną i cywilną Ukrainy, w tym szpitale, szkoły i sieci energetyczne, poważnie utrudniając dostęp ludzi do podstawowych usług socjalnych” – stwierdziła KE, dodając, że według dostępnych szacunków ponad 14,6 mln osób na Ukrainie potrzebują pomocy humanitarnej.

Jak zauważono, 75 mln euro z określonej kwoty zostanie przeznaczone na wsparcie projektów humanitarnych na Ukrainie, których celem jest zapewnienie pomocy doraźnej i zapewnienie dostępu do podstawowych potrzeb, takich jak schronienie, woda pitna, edukacja i opieka zdrowotna.

Kolejne 8 mln euro zostanie przeznaczone na projekty humanitarne w Mołdawii, których celem będzie zapewnienie ukierunkowanej pomocy najbardziej bezbronnym kategoriom, w tym zapewnienie im wsparcia finansowego, ochrony i dostępu do systemu opieki zdrowotnej.

Biorąc pod uwagę to finansowanie, od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę Komisja Europejska przekazała Ukrainie pomoc humanitarną o wartości ponad 926 mln euro. Z tej kwoty 860 mln euro przeznaczono na projekty humanitarne na Ukrainie, a 66 mln euro na wsparcie sąsiedniej Mołdawii, która gości znaczną liczbę ukraińskich uchodźców.

W tym czasie Komisja Europejska, przy pomocy Mechanizmu Ochrony Ludności, wysłała na Ukrainę ponad 140 000 ton pomocy doraźnej, w tym sprzęt dla szpitali, urządzenia i generatory grzewcze, leki itp.

„Cieszymy się z wytrwałości i żelaznej woli Ukraińców, ale oczywiste jest, że w warunkach wojny około 40 procent z nich potrzebuje pomocy humanitarnej. Aby wesprzeć najsłabszych, w 2024 r. UE przekaże 75 mln euro Ukrainie i 8 mln euro Mołdawii. W dalszym ciągu uważnie monitorujemy potrzeby w terenie, aby szybko reagować na najpilniejsze wyzwania humanitarne” – powiedział europejski komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczycz.

Jak informowaliśmy, od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę na pełną skalę UE i jej państwa członkowskie udzieliły Ukrainie pomocy politycznej, gospodarczej, finansowej, humanitarnej i wojskowej, której łączna kwota sięgnęła prawie 90 miliardów euro.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-