W zeszłym roku banki udzieliły ponad 6100 kredytów hipotecznych o wartości 9,1 miliarda hrywien - NBU

W zeszłym roku banki udzieliły ponad 6100 kredytów hipotecznych o wartości 9,1 miliarda hrywien - NBU

Ukrinform
W 2023 roku ukraińskie banki udzieliły 6114 kredytów hipotecznych na łączną kwotę 9,1 mld UAH.

Jak podaje Ukrinform, świadczą o tym wyniki comiesięcznego badania banków na temat wielkości kredytów hipotecznych udzielonych ludności, podaje serwis prasowy NBU na Facebooku.

Zaznacza się, że wolumen kredytów hipotecznych udzielonych ludności w 2023 roku w porównaniu do roku poprzedniego wzrósł niemal pięciokrotnie, a liczba transakcji potroiła się.

W grudniu o udzieleniu nowych kredytów hipotecznych informowało 8 banków udzielających kredytów na zakup mieszkania. Większość transakcji, podobnie jak poprzednio, została zawarta na rynku wtórnym nieruchomości. Jednocześnie w dalszym ciągu nieznacznie rosła liczba transakcji na rynku pierwotnym.

Siłą napędową segmentu kredytów hipotecznych pozostaje kredytowanie preferencyjne w ramach programu „eOsela” (prawie wszystkie kredyty w ciągu roku zostały udzielone w ramach tego programu).

Średnioważona efektywna stopa kredytów hipotecznych w grudniu utrzymała się na poziomie z listopada – 7,6%, podczas gdy rok temu, w grudniu 2022 r., kształtowała się na poziomie 8,3%.

W ujęciu regionalnym najwięcej kredytów hipotecznych w 2023 roku udzielono w Kijowie i obwodzie kijowskim – 2664 umowy na łączną kwotę 4,5 mld UAH (50% całkowitego wolumenu), w obwodzie lwowskim (314 umów na 518 mln UAH), w obwodzie rówieńskim (344 na kwotę  461 mln UAH) i winnickim (304 umowy kredytowe na 455 mln UAH).

Jak informowaliśmy, w styczniu 2024 roku 575 ukraińskich rodzin zaciągnęło kredyty na zakup mieszkania w ramach programu „eOsela” na kwotę 1 miliarda hrywien.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-