Ukraina opracowuje różne scenariusze utrzymania stabilności finansowej w każdych warunkach – Pyszny

Ukraina opracowuje różne scenariusze utrzymania stabilności finansowej w każdych warunkach – Pyszny

Ukrinform
Ukraina wypracowuje różne scenariusze utrzymania stabilności makrofinansowej w każdych warunkach, jednocześnie oczekując przywrócenia rytmu finansowania zewnętrznego w nadchodzących miesiącach.

Poinformował o tym na Facebooku szef NBU Andrij Pyszny – podaje Ukrinform.

„Spotkałem się z Kristaliną Georgiewą, dyrektor zarządzającą MFW, podczas konferencji wysokiego szczebla w Brukseli. Mieli okazję omówić przygotowania do lutowej misji w ramach trzeciego przeglądu realizacji programu EFR” – czytamy w komunikacie.

Podczas spotkania Pyszny zapewnił szefa MFW, że Ukraina będzie w dalszym ciągu koncentrować się na wypracowaniu wszelkich możliwych środków utrzymania stabilności makrofinansowej. Obecnie Narodowy Bank przygotowuje szczegółową analizę wyników prac, a także prognozę makro i ryzyka, które mogą mieć wpływ na jej realizację.

„Oczywiście śledzimy dość trudny proces zatwierdzania pakietu pomocowego w USA. Jednocześnie pozostajemy w granicach naszego bazowego scenariusza i oczekujemy, że w nadchodzących miesiącach zostanie przywrócony rytm finansowania zewnętrznego” – podkreślił szef NBU.

Dodał także, że w obliczu bieżącego roku, który w wielu krajach partnerskich obfituje w wybory, Ukraina wypracowuje różne scenariusze, aby w każdych warunkach utrzymać stabilność makrofinansową.

Ponadto Pyszny po raz kolejny zauważył, że jednym z pozytywnych scenariuszy, który może przyczynić się do szybszego ożywienia gospodarczego Ukrainy, jest uzyskanie dostępu do zamrożonych rosyjskich aktywów.

„Ta kwestia na poziomie międzynarodowym przeszła już kilka etapów ewolucji, pewien postęp widzimy w USA i UE. Uważamy, że zajęcie suwerennego majątku Federacji Rosyjskiej należy traktować właśnie jako gwarantowany przez prawo międzynarodowe środek zaradczy przeciwko wojnie rozpoczętej przez Rosję przeciwko naszemu krajowi, która doprowadziła do zniszczenia porządku światowego. Taka koncepcja znacząco wzmacnia podstawy prawne umożliwiające

państwom G7 prowadzenie odpowiedniej egzekucji. Dlatego intensyfikujemy komunikację z EBC i bankami centralnymi Europy w sprawie znaczenia jej stosowania” – powiedział Pyszny.

Jak informowaliśmy, w 2023 roku Ukraina otrzymała finansowanie zewnętrzne o wartości 42,6 mld dolarów. Wysokość oczekiwanej pomocy w 2024 roku wyniesie około 37 miliardów dolarów.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-