Rosjanie zezwolili MAEA na inspekcje szóstego bloku w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Rosjanie zezwolili MAEA na inspekcje szóstego bloku w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Ukrinform
Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) po kilku odmowach w końcu uzyskali dostęp do hali reaktora bloku nr 6 w zaporoskiej elektrowni jądrowej.

Taka informacja jest podana na stronie internetowej MAEA, przekazuje Ukrinform.

„Podczas inspekcji terenów przy bloku energetycznym numer 6 zespół skontrolował halę turbin bloku energetycznego nr 6, ale ponownie odmówiono mu dostępu do niektórych obszarów hali. W hali reaktora zespół obserwował główne elementy reaktora, co potwierdza jego stan zimnego wyłączenia” – czytamy w komunikacie.

Eksperci MAEA skontrolowali także teren systemu bezpieczeństwa bloku energetycznego nr 6, aby ocenić stan odkrytych wcześniej złóż kwasu borowego. Odnotowali obecność osadów w trzech pomieszczeniach. Specjaliści przeprowadzili także kontrolę systemy awaryjnych autonomicznych generatorów tego bloku energetycznego.

Należy zauważyć i podkreślć, że od dnia 18 października ubiegłego roku przedstawiciele MAEA nie mieli dostępu do wszystkich pomieszczeń  maszynowych każdego systemu energetycznego w elektrowni.

Jak podawał Ukrinform, rosyjscy okupanci nie udostępnili dotychczas ekspertom MAEA obecnym w elektrowni jądrowej w Zaporożu hal reaktorów bloków nr 1 i nr 2.

Petro Kotin, prezes Energoatomu, uważa, że ​​Rosjanie nie wpuszczając ekspertów MAEA do hal reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, próbując ukryć prawdziwą - skomplikowaną sytuację w elektrowni.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-