Blokada granicy z Ukrainą będzie wstrzymana do dnia 1 marca – w Polsce podpisano porozumienie

Blokada granicy z Ukrainą będzie wstrzymana do dnia 1 marca – w Polsce podpisano porozumienie

Ukrinform
Ministerstwo Infrastruktury podpisało porozumienie z organizatorami blokady punktów kontrolnych na granicy polsko-ukraińskiej, w wyniku czego protestujący zawieszają protest do 1 marca.

Poinformował o tym minister infrastruktury Dariusz Klimczak na konferencji prasowej w Warszawie – podaje korespondent Ukrinformu.

„Podpisaliśmy porozumienie, którego efektem jest zakończenie protestów na punktach kontroli samochodowej w trzech miejscowościach – Korczowa, Hrebenne, Dorohusk” – powiedział Klimczak.

Według niego umowa, która składa się z siedmiu punktów, będzie obowiązywać do 1 marca. W tym czasie polski rząd podejmuje się rozwiązania problemów przewoźników.

Klimczak powiedział, że umowa jest efektem konstruktywnej współpracy z przewoźnikami, intensywnej współpracy z Ukrainą i UE w ciągu ostatniego miesiąca.

Podkreślił, że w celu rozwiązania problemu konieczna była współpraca międzyresortowa z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministrem Spraw Europejskich, Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także Inspekcją Transportu Drogowego, Ministerstwem Policji, Służbą Skarbową i Ministerstwem Finansów RP.

Minister podkreślił, że ten protest przewoźników dotyczy wielu obszarów polityki międzynarodowej i krajowej.

Według Klimczaka protest zawieszono do 1 marca, ale nie oznacza to końca dialogu, ale początek „bardzo intensywnych konstruktywnych negocjacji, które dadzą konkretny rezultat – realizację zapisów porozumienia”.

Wyższy urzędnik poinformował, że podpisane porozumienie składa się z siedmiu punktów. Punkt pierwszy dotyczy monitorowania realizacji porozumień pomiędzy stroną polską i ukraińską w pięciu sprawach. Chodzi o całkowite wyłączenie systemu e-kolejki na punkcie kontrolnym Malhowice - Niżankowice, realizację deklaracji strony ukraińskiej dotyczącej czasu postoju ciężarówek zarejestrowanych poza Ukrainą.

„Do tej pory czas ten wynosił 20 dni, będziemy monitorować realizację deklaracji strony ukraińskiej, że czas ten zostanie przedłużony do 60 dni” – powiedział Klimczak.

Zwrócił także uwagę na potrzebę współpracy ze stroną ukraińską na zasadzie wzajemności.

„Będziemy się starali, aby to, co oferujemy stronie ukraińskiej, było oferowane także nam na zasadzie 100% wzajemności” – zaznaczył minister.

Drugi punkt porozumienia dotyczy dialogu Polski z UE, trzeci także z Komisją Europejską w kontekście uzyskania pomocy finansowej dla polskich przedsiębiorców w dziedzinie transportu. Czwarty punkt dotyczy wzmocnienia systemu kontroli polskich służb (policja, służba skarbowa, inspekcja transportu drogowego) w zakresie zapobiegania przewozom nie przewidzianym umową Ukrainy z UE (kabotaż, handel krzyżowy).

Punkt piąty dotyczy zaproszenia powołanej grupy przedstawicieli strony protestującej zajmującej się rozwiązywaniem problemów granicznych w celu omówienia ważnych kwestii finansowania i usprawniania działania systemu monitorowania transportu SENT. Do pracy w tej grupie Minister zaprosił obecnych na konferencji przedstawicieli przewoźników.

Kolejna kwestia dotyczy tego, że po zakończeniu prac międzyresortowego zespołu ds. rozwiązywania problemów na granicy powołana zostanie rada doradcza, która będzie stale wspierać Ministerstwo Infrastruktury w tworzeniu ram regulacyjnych dla sektora transportu.

Jak podaje Ukrinform, 6 listopada polscy przewoźnicy rozpoczęli blokowanie ruchu ciężarówek w pobliżu trzech największych przejść kontrolnych na granicy z Ukrainą: „Korczowa – Krakowiec”, „Hrebenne – Rawa-Ruska”, „Dorohusk – Jagodzin”. Wśród głównych żądań jest przywrócenie praktyki zezwoleń dla ukraińskich przewoźników, anulowanych umową z Unią Europejską do 30 czerwca 2024 roku.

Od 6 stycznia w Polsce został wznowiony ruch samochodów ciężarowych na drodze do przejścia granicznego „Medyka – Szeginia”.

Jednocześnie na terenie Rumunii 13 i 14 stycznia rolnicy zablokowali przejazd ukraińskich ciężarówek przez punkt kontrolny Siret.

15 stycznia rumuńscy rolnicy po raz kolejny zablokowali ruch ciężarówek przez przejście graniczne „Siret”, rozpoczęła się także blokada przejścia „Vikovu-de-Sous”.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-